| melkittenqueen a întrebat:

Inca sunt in clasa a 11-a, insa sunt decisa de pe acum sa ma apuc de invatat pentru facultatea de medicina, pe ramura balneofiziokinetoterapie si recuperare. Ce sfaturi imi puteti da si cam cat de grea este facultatea, tinand cont ca imi place foarte mult biologia si pot spune ca agreez chimia? Si cat de usor/greu imi voi putea gasi de munca? Evident in domeniul de kinetoterapeut. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Eduard619 a răspuns:

Daca e vorba de BFK e destul de usor sa intrii acum depinde si la ce facultate doresti.
Locurile de munca se gasesc de obicei destul de usor depinde de media pe care o ai la terminarea studiilor universitare.
Este destul de grea facultatea dar cu siguranta nu o sa ai atata materie cat o sa ai la facultatea de medicina/medicina dentara/farmacie.
Eu unul consider ca ai facut o alegere buna.
P.S. nu o sa ai nevoie de chimie la admitere si in facultate nu o sa faci cine stie ce chimie, teorie dar acolo destul de putin.

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Dacă ești in clasa a 11 a poți sa înveți și pentru admitere și pe bac la anatomie si așa vei fi pregătită pentru ambele. Admiterea nu e foarte grea, e test grila dar tot trebuie sa înveți si sa fii foarte atenta. Ai nevoie si de chimie sau fizica sa intri la unele facultăți, de ex la Carol Davila in București:
"TEMATICA EXAMENULUI DE ADMITERE – SESIUNEA IULIE 2017

FACULTATEA DE MOASE SI ASISTENTA MEDICALA

Chimie – la alegere – pentru toate specializarile
Biologie – obligatorie – pentru specializarile cu durata de 3 ani (Balneofiziokinetoterapie si recuperare, Tehnica Dentara)
Biologie – obligatorie – pentru specializarile cu durata de 4 ani (Moase, Asistenta Medicala Generala)
Fizica – la alegere – pentru toate specializarile"

| ionella13236 a răspuns:

Iti recomand sa faci ce iti place... e mult de munca dar vei avea si rezulate baftaa