| Thrutheen a întrebat:

Bună. Întrebarea este in special pentru cei cu facultatea terminata. Cum v-ați simțit la primul vostru job(după licență), ați avut un salariu ok? Eu am primul meu job si câștig 2.000 lei la o mare companie din România (lucrez în departamentul contabil). Ajung la 2.700 pe luna incluzând toate beneficiile.
Mulți prieteni îmi zic ca salariu este mizerabil dar eu am nevoie sa vânez experienta și vreau sa stau aici minim un an (am 2 luni). happy. Voi ce părere aveți? Vă mulțumesc anticipat și numai bine va doresc.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru un incepator salariul este foarte-foarte bun. Stai aoclo si invata si capatand experinta poti s ate muti peste cativa ani la joburi mai bune si mai bine platite.
Nu mai discuta salariul cu prietenii, ca nu urmaresc decat sa te umileasca, sa rada de tine sau sa-si bata joc de tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mi se pare acceptabil ca nivel pentru primele 2 luni de munca din viata ta. Experienta in primul an de munca e mult mai importanta decat banii, pentru ca experienta iti va aduce banii mai tarziu

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Având în vedere că din facultate ieși năuc, 2700 e destul de okay pentru primul loc de muncă. Nu te lăsa dezamăgit/ă, prietenii tăi par exact genul care se duc și cer o grămadă de bani fără nicio bază și li se râde în față laughing. E foarte bine că pui experiența pe primul loc, o să te ajute când o să îți schimbi locul de muncă pentru că o să îți permiți să ceri mai mulți bani având ceva în spate, pe lângă facultate.

| haileewatson a răspuns:

La primul meu job dupa facultate castigam putini bani.
Daca vrei, bineinteles ca poti gasi alte job-uri care se platesc mai mult de 2700 de lei; dar si daca ramai aici, peste 1 an de zile vei putea sa-ti gasesti ceva si mai bine platit sau vei putea avansa in aceeasi companie.
Oricum nu strica sa vezi cum e in piata muncii. Mai aplica la alte job-uri similare si mergi la interviuri, poate in alta companie se plateste mai mult pentru aceeasi poZitie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum la vreo 25 de ani să spunem că e acceptabil dacă te ajută și părinții lunar cu bani și locuiești la ei în casa lor. Pentru cineva fără casă este foarte puțin 2700 lei dacă ar trebui să plătească chirie și utilități de vreo 300 de euro lunar, adică vreo 1500 lei din 2700 lei.

| Endy22 a răspuns:

Pentru mine esti de apreciat ca vrei sa muncesti si nu ai fite sa astepti sa iei din prima nu stiu ce suma, ca n-a, "nu mergi tu pe banii aia mizerabili". Deci o sa ai numai de castigat pentru viitorul tau.