| BlueButterfly97 a întrebat:

La ce facultăți din Constanța se intră fără examen de admitere, doar pe baza de dosar?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate la Medicina nu, toate ramurile cer examen grila la Biologie si chimie, la fel si la Medicina Dentara. La Facultatea de Farmacie admiterea se face printr-o scrisoare de intentie (Admis/Respins) si prin media de la bacalaureat. Nu precizeaza despre locurile pentru moldoveni. Eu am facut Dreptul si am avut 4 colegi din Republica Moldova.
Admiterea pe baza de scrisoare de intentie se face si pentru Facultatea de Stiinte Economice - toate specializarile, Facultatea de Stiinte Aplicate si Inginerie - toate ramurile.

6 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Nu știu dacă se poate așa ceva. Eu știu că se dă examen.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ancaval):

Se poate, depinde de facultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună, ce facultăți te-ar interesa? La Psihologie, Drept, Istorie se intră pe baza de eseu motivațional, la Litere este examen scris, la altele sunt examene vocaționale.

| BlueButterfly97 explică (pentru anonim_4396):

Este vreo ramură din medicină la care se intră doar pe bază de dosar și media de la bac? Și dacă știi, sunt locuri și pentru moldoveni?

| BlueButterfly97 explică (pentru anonim_4396):

Înțeleg, mersi mult pentru răspunsuri!

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Din pacate la Medicina nu, toate ramurile cer examen grila la Biologie si chimie, la fel si la Medicina Dentara. La Facultatea de Farmacie admiterea se face printr-o scrisoare de intentie (Admis/Respins) si prin media de la bacalaureat. Nu precizeaza despre locurile pentru moldoveni. Eu am facut Dreptul si am avut 4 colegi din Republica Moldova.
Admiterea pe baza de scrisoare de intentie se face si pentru Facultatea de Stiinte Economice - toate specializarile, Facultatea de Stiinte Aplicate si Inginerie - toate ramurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc pentru funda si mult success la admitere! Cu placere.