| anonim_4396 a întrebat:

Buna
La filologie, din ce sa da Bac-ul, si inca ceva, este obligatoriu, 2 limbi straine, sau doar una, de exemplu, poti da bacul la engleza in loc de franceza?
Va multumesc anticipat
O zi buna.

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna!
Probele scrise de la bac, la filologie, se dau la romana, istorie si la alegere intre geografie, psihologie, logica, economie, sociologie sau filozofie.
Probele de competente se dau, la fel ca la orice alt profil si specializare, la romana, o limba straina, dintre cele doua studiate de tine in liceu, la alegerea ta (poate fi engleza, poate fi franceza, cu conditia sa fi studiat la clasa, sa fi avut medie la ele in catalog) si competente digitale. Toate aceste trei probe de competenta sunt obligatorii, fara a te prezenta la ele nu poti promova bac-ul, dar nu iti influentiaza in niciun fel media examenului (nu e notat cu note, ci cu calificative, de tipul "incepator", "mediu", "avansat", "experimentat").
Succes!

| anonim_4396 explică (pentru Cameliapantiru):

Va multumesc.

| Cameliapantiru a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu drag!
Numai bine!

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE în ce clasă eşti acum :D

Vezi detalii în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......iam-ca-se/

Toate cele bune!

| P_Andreea_1993 a răspuns:

Bac-ul se da la limba romana, istorie, T.I.C engleza sau franceza si la alegere dintre geografie, logica, filozofie, sociologie, psihologie econimie.