| anonim_4396 a întrebat:

Bună. La locul de muncă vi se pare normal sa ti se calculeze gresit concediu de odihna si medicalu si cand ceri explicatii sa se supere doamna contabila. Si sa imi ofere doar fluturasul cu salariu pe luna respectiva iar statul de plata pe care eu trebuie sa il semnez sa ascunda hartia in fata mea sa nu o vad si sa imi zica ca ea nici nu are voie sa imi arate statul de plata?
E ceva normal sau eu gresesc cu ceva?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe fluturasul tau trebuie sa fie cuprinse toate plusurile si minusurile de pe statul de plata.
Daca considri ca ai diferente fata de ce ai calculat tu, atunci poti arata acest lucru pe fluturas.
Difrentele se pot verifica repede. Daca exista, contabilatrebuie sa rezolve problema. Daca nu, te oti adresa conducerii firmei, pentru claificarea apectelor reclamate de tine.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cum adica sa nu iti arate statul de plata? Geezus...

| Sophieka a răspuns:

Din tot ce ai spus, se pare ca esti o neinsemnata in ochii ei... Ar fi bine sa-i spui cateva si sa nu te lasi... Unpic de scandal sa o reglezi.

| meli120 a răspuns:

Buna.
Statul de plata care se semneaza se practica la firme mici. In mod normal nu ar trebui sa vezi alte salarii si datele colegilor tai. In mod normal cu GDPR-ul ar trebui doar cei care proceseaza informatia si aproba sa vada.
Medicalul nu ar avea sens sa se joace cu el, oricum dureaza pana se deconcenteze. Fie chiar greseala, o sa fie corectata.
Aiurea ca nu si-a cerut scuze, plus nu ti-a spus ca va corecta oricum...