| TtsCtl a întrebat:

Am o problema mai grava tind sa cred dupa parerea mea. Deci sa incep, in urma cu 2 luni am facut un accident cu mașina de muncă, am anuntat seful cum e normal, iar el nu a anuntat accidentul a reparat masina si apoi a inceput sa-mi ceara bani de reparatii fara sa-mi arate vreo factura nimic. De atunci eu nu am incasat nici un ban in cont, adica am muncit pe degeaba. Ceea ce vreau sa stiu este, are voie sa imi opreasca bani fara acordul meu? Fara sa semnez vreun act care sa ateste ca sunt de acord sa-mi opreasca salariu?! Ce pot face in acest caz? Ma poate indruma cineva, care se pricepe?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu iti poate opri din bani de capul lui, nici macar daca prin contract ati stabilit asta. Chiar avand o hotarare judecatoreasca in acest sens, exista niste limite procentuale maxime ale retinerilor din salariu, daca nu ma insel toate retinerile adunate nu pot depasi 50% din net.

| venividivici2017 a răspuns:

Depinde ce scrie in contractul tau si pentru ce ai semnat.citesfe contractul de munca, daca nu este specificat nimic de astfel de accidente, atunci este ilegal ce face cu tine!

| bustamante a răspuns:

Mergi la sindicat. Nu are voie să facă așa ceva. Îi poți face plângere penală. Nu semna nimic fără un avocat sau un sfat de la cine știe.