| Ravil a întrebat:

Vi se pare normal ca un om in toată firea să meargă cu fluturașul de salariu la pastor ca să-i calculeze "donația" pe care trebuie s-o dea anual?
Întreb si eu retoric că pe el nu l-am intrebat; în caz că i se taie din sporuri trebuie să ducă iar fluturașul ca să i se recalculeze "donația"?
Ați mai întâlnit așa ceva?

21 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Uite ca pe asta nu am mai auzit-o.
Fiecare va plati la randul lui se va gasi cineva sa il reclame.
Nu este normal ceea ce se intampla, fiecare cotizeaza cum poate si cat poate.
O zi buna!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Idioti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

"Idioti"
Deja i-ai judecat.
Cum ramane cu recomandarea lui Hristos de a ne feri sa-i judecam pe altii?

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-am intrebat eu ceva? "Omul destept vorbeste cand este intrebat si prostul toata ziua" zice o vorba din popor.
In alta ordine de idei, daca te uiti in raspunsurile mele, ai sa vezi ca fac referire la Biblie ca la o carte de povestiri. Deci, de ce ma intrebi pe mine de ceva ce n-are legatura cu mine?
Atata timp cat Dumnezeu mi-a dat inteligenta am dreptul sa judec. "Vede si nu cerceta" este valabil pentru idioti. Eu nu l-am auzit pe Dumnezeu spunand ceva. Cred ca exista o forta suprema care ne conduce dar povesti scrise de aiuriti nu cred.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Ce mai raspuns de campion. rolling on the floor
Are legatura cu tine dar nu te-ai prins.
Timpul le rezolva pe toate, linisteste-te.

| danay72 a răspuns:

Donatile trebuie sa fie benevole, din inima si nimeni nu ar trebui sa vada cat doneaza. Apoi, cei care predau trebuie sa o faca fara bani, asa a zis Isus. Matei10:8; 6:5-7

| milan9 a răspuns:

Cu siguranta cunosti cazuri concrete care ti-au confirmat aceasta practica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este treaba mea sa-l judec.

| Ravil explică (pentru anonim_4396):

Ești într-o situație similară sau încerci sa faci abstracție de absurdul situației?

| CommonSense a răspuns (pentru anonim_4396):

Culturile nu platesc impozite, deci ca cetatean ai tot drepul sa-i judeci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CommonSense):

De ce sa pierd energie judecand ce fac altii.
Mantuitorul ne-a recomandat sa nu judecam pe nimeni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ravil):

Incerc sa nu judec ce fac altii, ca sa nu pierd din vedere ce am eu de facut.
Avem 7 miliarde de persoane de judecat daca vrem.
Moral, imoral, corect incorect, normal anormal etc.

| Ravil explică (pentru anonim_4396):

Uneori înveți și din greșelile altora, dar ca să cataloghezi ce e greșeală și ce nu, trebuie să-i judeci acțiunea și felul cum a procedat. În felul acesta o să știi pe viitor "ce ai de făcut",
Deci ca să știi ce ai de făcut, discerni.
On topic credeam că măcar la Biserică poți declara cât vrei și nu trebuie să vii și aici cu fluturașe și birocrație.

E remarcabil cât de precise sunt unele culte din România la capitolul fiscalitate deși, se bat cu pumnul în piept că ei nu iau bani de la oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. niciodata. si e ceva absolut ciudat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ZECIUIALA.asta as putea spune cu maana pe inima, dar nu si pe cuget, ca este o hotie, a celor puturosi, asupra celor multpreacreduli.

| Delmoniko a răspuns:

Poftim religie. Mai vrei si alte comentarii?

| Ravil explică (pentru Delmoniko):

"Mai vrei si alte comentarii? "
Dacă a mai auzit cineva de cazuri de genul.

| Delmoniko a răspuns:

Ce ar fi daca ar cotiza biserica? Pentru scoli, spitale, adaposturi pentru saraci, camine pentru batrani? Cum ar fi asta?

| pet555 a răspuns:

Sa mearga cu fluturasul la pastor sa calculeze donatia? Nu am intalnit asa ceva. Fiecare trebuie sa dea cat vrea.

| CommonSense a răspuns:

"trebuie"

Nu inteleg ideea de "obligatie" in cazul asta. Dar, na, afacerile-s afaceri!

| Ravil explică (pentru CommonSense):

Acel trebuie e mai mult o condiție pentru dovadă ca să poată plăti mai puțin, dintr-un salariu mai mic și valoarea cotei e alta.