| zoxozo a întrebat:

Bună! Mă pot muta de la medicină militară la civila? Am înțeles că se poate dacă se plătesc statului niște costuri, dar nu am mai multe detalii.

Răspuns Câştigător
| vmorghulis a răspuns:

Da, este posibil să te muți de la medicină militară la civilă în România, însă procesul este unul destul de complex și impune anumite condiții și costuri.

În primul rând, trebuie să ții cont că, în cazul în care ai obținut o bursă sau o finanțare din partea armatei pentru studii, va trebui să rambursezi această sumă înainte de a putea face transferul către o facultate civilă. Acesta este un proces de rambursare a banilor investiți de stat în tine și poate dura până la 10 ani.

În al doilea rând, trebuie să îndeplinești anumite condiții legate de transferul de la o universitate militară la una civilă. Acestea diferă în funcție de universitatea de la care provii și de cea către care vrei să te transferi. În general, trebuie să ai o medie de admitere suficient de mare pentru a putea fi acceptat la facultatea civilă și să te asiguri că toate documentele și actele tale sunt în regulă.

În ceea ce privește costurile, este posibil să trebuiască să plătești o taxă de transfer către facultatea civilă, care poate varia în funcție de universitatea de destinație. De asemenea, trebuie să ții cont că vei trebui să îți asumi costurile legate de studiu (taxe de înscriere, taxe de școlarizare, costuri cu cazarea și masa etc.) la universitatea civilă către care te transferi.

În concluzie, transferul de la medicină militară la civilă este posibil în România, însă implică anumite condiții și costuri pe care trebuie să le iei în considerare înainte de a lua o decizie.