| Ioana0427 a întrebat:

Ma prezint doar la competente, deoarece nu sunt pregatita la matematica. Este o problema daca dau doar competentele anul acesta? Si sa ma prezint anul urmator din nou la competente, de asemenea si la probele scrise? Platesc vreo taxa in plus? Cineva spunea 500 de lei. Va multumesc pt orice raspuns

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1. Nu este nicio problema! --- poti sustine cate doresti'
2.In sesiunile urmatoare se recunosc toate competentele la care te-ai prezentat anterior.
2.Sustinerea primelor doua sesiuni este gratis --- la a treia sesiune platesti o taxa cu atat mai mare cu cat probele pe care le vei sustine sunt mai multe.

Confirmarea o gasesti in Metodologie( este important sa citesti macar articolele indicate mai jos!) --- vezi link :http://gsit.is.edu.ro/index.php/bac/45-metodologie
Citeste: art. 3( privitor la taxa) art.35 aliniat (4), litera b ( privitor la inscrierea candidatilor din anii precedenti si seria curenta), art.37(privitor la recunoasterea unor dintre probele promovate in sesiunile anterioare), art.41( privitor la probele de examen), art. 59 ( despre ce este permis si ce nu este permis la lucrarile scrise), art. 70( despre incheierea tuturor probelor si conseintele fraudei), art 75 ( despre recunoasterea, in sesiunile urmatoare, competentelor si a probelos scrise promovate).

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă te-ai prezentat ( DEJA ) la Competenţe, atunci se consideră că ai dat BAC-ul în această sesiune ( chiar dacă nu te mai prezinţi la probele scrise )!
Deci, mai ai dreptul să dai gratuit o SINGURĂ sesiune ( cea din toamnă, sau de la anul, ori peste 3-4 ani, când vrei tu )... :(

Eu zic că NU ai nimic de pierdut dacă te prezinţi ( în această sesiune ) şi la probele scrise :)

În altă ordine de idei, dacă te prezinţi la toate cele 3 Competenţe, atunci NU le mai dai şi în sesiunile următoare ( se recunosc ).

Dacă ai luat peste 5 la unele materii, poţi solicita RECUNOAŞTEREA acelor note!
Depui o Cerere la Secretariatul liceului, Cerere în care soliciţi recunoaşterea notelor respective.
Iar în sesiunea următoare vei da examen doar din proba/probele rămasă/rămase...

ATENŢIE : BAC-ul se dă gratuit timp de 2 sesiuni!
Din a 3-a sesiune TREBUIE să PLĂTEŞTI!

"III. CUANTUMUL TAXELOR PENTRU SUSȚINEREA EXAMENELOR DE FINALIZARE A STUDIILOR
III.1. Examenul de bacalaureat a) Candidaţii din promoţii anterioare, care au susţinut de cel puţin două ori examenul de bacalaureat și care se prezintă la toate probele examenului de bacalaureat achită suma de 230 lei; b) În celelalte cazuri, stabilirea sumei de plată pentru examenul de bacalaureat se face diferenţiat, în funcţie de numărul probelor pe care le susţine candidatul, luându-se în calcul toate cheltuielile necesare examinării fiecărui candidat, cu aplicarea prevederilor articolelor 3, 4, 36 și 37 din Metodologia de organizare şi desfăşurare a examenului de bacalaureat, aprobată prin OMECTS nr. 4799/2010, valabilă şi pentru anul şcolar 2013-2014, conform prevederilor OMEN nr. 4923/2013. III.2. Examenul pentru obţinerea atestatului de către absolvenţii claselor de matematică-informatică, intensiv informatică, ai claselor cu studiu intensiv şi bilingv al limbilor străine şi cu predare în limbile minorităţilor, ai claselor cu profil pedagogic, specializarea învăţători – educatoare: Pentru candidaţii proveniţi din unitățile de învăţământ acreditate, care au susţinut în anii anteriori de cel puţin de două ori examenul, precum și pentru candidaţii proveniţi din învăţământul particular autorizat să funcționeze provizoriu taxa de examen se stabileşte la nivelul fiecărui inspectorat şcolar judeţean / al Municipiului Bucureşti, luându-se în calcul toate cheltuielile per candidat." - SURSA :
http://media.hotnews.ro/......n-2014.pdf

http://www.isjcj.ro/......3-2014.pdf

Dacă NU depui o Cerere de recunoaştere a mediei, atunci vei da BAC-ul la toate cele 3 materii!

Toate cele bune.

| andreywtza a răspuns:

Nu platesti nicio taxa, doar in cazul in care il dai de 3 ori si nu il iei, a patra oara platesti o taxa intre 50-100 lei. Funda? :X

| Zike_Niku_1994 a răspuns:

Dupa parerea mea, cred ca ar fi de preferat sa te duci, chiar daca nu esti pregatita..sau prezinta-te la celelalte 2 si lasa matematica pe toamna/la anul.nu pierzi nimic daca incerci happy