| LSMM a întrebat:

Mai sunt 5 ani până când voi ajunge să urmez o facultate, însă mă gândesc, încă de pe acum, care va fi acea facultate. Îmi place să cred că principiul "fă ce-ți place" e unul ce aduce succesul, așa că am avut momente în care m-am gândit la domeniile în care mi-ar plăcea să mă dezvolt. Oamenii îmi spun că ei m-ar vedea studentă la Psihologie sau Jurnalism. Toate bune și frumoase, până apare și impedimentul: de pildă, am auzit, întâmplător, cuvintele unui profesor din școala mea, ale cărui păreri consider că merită întotdeauna luate în considerare, cu privire la Jurnalism. Zicea că acolo se duc aproape toți analfabeții și că elevii ce se îndreaptă către facultatea asta ar trebui să-și aleagă ceva mai serios.
Și nu sunt singurele vorbe de acest gen. Criticat să-mi fie orgoliul, dar îmi doresc ca oamenii să nu strâmbe din nas când aud ce vreau să devin. happy
Ce părere aveți, sincer?

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Din pacate cuvintele acestui profesor sunt foarte adevarate, dar a omis sa spuna ca a doua facultate din acea categorie este Psihologia.

| LSMM explică (pentru neutrino):

Cinic răspunsul, aparent demoralizator. Asta voiam. Fără a mă lăsa influențată, ce facultate/facultăți consideri că e cea mai bună/sunt cele mai bune, din orice punct de vedere, în prezent?

| neutrino a răspuns (pentru LSMM):

Politia, armata, informatica si stiintele politice.

| LSMM explică (pentru neutrino):

Grav sau poate nu, dar nu mă pasionează domeniile precizate de tine. Ceea ce spuneam, personal nu mă văd făcând ceea ce nu îmi doresc.
Multumesc!

| Panteraa a răspuns:

Daca esti pe principiul "fă ce-ți place" de ce te uiti la vorbele altuia? Fie el si un profesor. Daca iti place ceva cu adevarat si daca chiar iti doresti merita sa incerci sa ajungi cat mai departe. Cred ca persoana care a zis ca toti analfabetii merg la Jurnalism nu stie ce inseamna "analfabet". Un analfabet nu poate ajunge nici macar in clasa a V-a, a VI-a daremite la facultate. Si eu am ascultat de parerile celor din jur in legatura cu facultatea (am vrut sa merg la drept) si mi s-a zis ca e foarte greu si se intra doar pe pile si am renuntat la asta. Acum insa cand nu ma mai intereseaza ce cred ceilalti nu mai vreau eu sa merg in psre acest domeni pentru ca am descoperit si eu ca nu mi se potriveste deloc, mai ales ca nici nu sunt asa atrasa. Eu mai am 3 ani. De aceea trebuie sa te gandeti bine dininte unde vrei sa mergi ca sa nu regreti mai apoi. Oricum pana in clasa a XII-a posibil sa gasesti si alte pasiuni care se pot transforma in meserii pe viitor. Bafta! :*

| LSMM explică (pentru Panteraa):

Tocmai ce-am menționat, orgoliul nu mă lasă. Fac ceea ce-mi place în măsura în care nu vii la mine și-mi zici că "sunt pe drumul cel bun către nebunie" (psihologie) ori că "nu am niciun viitor" (jurnalism).
Termenul de "analfabet„ avea un unic scop peiorativ, desemnând oameni care tratează cu indiferență facultatea, apoi cariera respectivă. Evident că sensurile nu coincide, însă probabil că profesorul a vrut să-și exprime părerea într-un mod cât mai dur folosind noțiunea asta.
Mulțumesc!

| Panteraa a răspuns (pentru LSMM):

Ok. Se pare ca tu cauti la acesta intrebare un raspuns pe care doar tu il cunosti, iar noi nu avem de unde sa il stim. Tine strict de tine.

| LSMM explică (pentru Panteraa):

Nu știu dacă ține numai de mine. Am întrebat ce părere au oamenii depre Jurnalism și Psihologie, fiind un factor destul e important (nu decisiv!) pentru mine.