| MadRaven a întrebat:

Mi-a venit acum ideea de a deveni criminalist.
Ideea asta mi-a venit acum vreo 2 minute deci intrebarea e:
Ce facultate ar trebui sa urmez? Cat dureaza? Cum e admiterea?
Orice informatie imi e de folos.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Va trebui sa urmezi Academia de Politie cu arma Politie. ( mai are Frontiera, Pompieri, Penitenciare )
In anul 2 iti alegi specializare, anume Criminalistica.
Din cate stiu dureaza 3 sau 4 ani.
La sfarsitul Academiei vei fi incadrat in functie de medie pe un post.
Admiterea la Academia de Politie consta intr-o proba fizica, o testare pshiologica si 3 teste ( romana, istorie, engleza ).
Insa, sa stii ca meseria de criminalist nu este asa usoara cum pare in filmele americane.
Mai ai posibilitatea sa faci Dreptul si dupa un master in Criminalistica.
Poti intra la maste in Criminalistica si cu Facultatea de Biologie sau Informatica.
Insa eu iti suferez sa urmezi Academia.
Intereseaza-te bine inainte sa faci alegerea asta.
Mai intai trebuie sa stii cu ce se mananca criminalistica!
Daca mai ai intrebari, sunt aici happy.
Bafta!

4 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Drept, 4 ani de zile.

| Northern a răspuns:

Facultatea de Drept cu specializarea știinte penale și criminalistică plus facultatea de psihologie. http://www.avocatnet.ro/......llist.html

| MisterTheGamer a răspuns:

Mai gandeste-te ce vrei sa devii