| Anonym111 a întrebat:

Hey. Ce facultate ar trebui sa urmez pentru a putea deveni traducator? In ce consta admiterea? orice informatie legata de acest subiect mi-ar fi de folos. Va multumesc!

5 răspunsuri:
| ThePoet a răspuns:

Pai in mod normal ori facultatea de litere ori facultatea de stiinte ale comunicarii. Depinde unde au sectia de traducere. Ca de exemplu eu sunt la stiinte ale comunicarii si au departamentul pentru limbi straine cu traduceri. E greu sa iti dea cineva detalii cand nu-ti spui varsta si nu dai informatii unde locuiesti sau la ce faculta vrei sa mergi. Ca la fiecare faculta difera. La unele e cu admitere, la altele fara.

| BiuL a răspuns:

Limbi moderne aplicate sau litere.

| Danzell a răspuns:

SNSPA limbi straine

| Niiiicu a răspuns:

Lma sectia traducere si interpretare

| Mikhtarian a răspuns:

Te duci la profilul bilingv engleza, dupa iti iei bac-ul, si te angajezi.