| PurpleMonster a întrebat:

Mi-ar plăcea sa plec din țară cândva în viitor și aș vrea să știu cât e de greu să-ți găsești de lucru. În America, de exemplu. Dacă aveți rude sau cunoștințe, cât de greu le-a fost să-și găsească ceva?

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cu presedintele care e la putere acum in USA trebuie sa mergi intr-un domeniu unde au nevoie de muncitori si nu-i gasesc in tara lor altfel e de pomana

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca percepti ta este eronata din start!
In primul rand, in America nu ajungi ca in Europa, cu traista in bat sa-ti cauti de munca loc sau sa intrebi pe la vecini si prieteni.
In America se poate ajunge legal, pe 2 cai:
- VIZA DE MUNCA oferita de o firma americana care este impresionata de cat de bun esti tu, si-ti ofera contract de munca si viza de munca.
- VIZA DE TURIST unde mergi pe banutii tai sa vizitezi America
In America, ca cetatean american se gaseste de munca garla, doar sa fii cetatean american si ti se deschid toate usile.

Din pacate, pentru tine va fi imposibil sa-ti gasesti de munca acolo, deoarece studiezi unica facultate din lume "Dreptul" pe care nu o poti practica in alt colt de lume, decat in Romania. Asadar, daca doresti sa ajungi vreodata in America, vei ajunge doar ca turist.

| johnnny123 a răspuns:

Toată lumea pune întrebarea "cât de greu" sau "cât de ușor" este să-ți găsești job în cutare sau cutare țară, de parcă acest lucru ar depinde exclusiv de niște factori externi. Greșit.

Cât de greu sau de ușor îți găsești de lucru depinde în primul rând de cât de bine pregătit ești și cât de căutate sunt cunoștințele tale.

Dacă ești un programator bun, poți să mergi în orice țară și să primești cinci oferte de lucru în prima săptămână în care ți-ai trimis CV-ul.

Dacă habar nu ai să faci nimic, poți să te duci în cea mai prosperă țară și să nu-ți găsești nimic de lucru cu anii.

Deci în loc să te întrebi "cât de greu este să-mi găsesc de lucru în America", trebuie să te întrebi "cum pot să învăț o meserie căutată și bine plătită în America".

| anonim_4396 a răspuns (pentru johnnny123):

Partial corect, insa sunt o gramada de joburi fara specializare, sau cu specializare " scurta" ce ti-o fac acolo Nu numai in constructii, ci fabrici de diverse 1001 tipuri, depozite, Munci de productie etc.
Insa la toate astea trebuie sa ei in considerare factori Precum : 1. Cum aflii de fabrica anume, pe ce baza se intra acolo, accepta muncitori straini? in ce conditii?
2. Unde o sa stai. Sunt cladiri special amenajate insa cu mai multe persoane /camera. poate acest lucru nu-i convine la toti. Iar chiria e scumpa afara.

| Bizon95 a răspuns:

In America e foarte naspa cu imigrarea, si, poate ca nu ti-ar fi greu sa iti gasesti o slujba acolo, dar iti va fi destul de greu sa pleci din tara acolo, Trump e cu, capsa pusa serios anti-imigrare

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca pleci intr-o tara straina te sfatuiesc sa pleci la vreo ruda sau prieten, e mult mai usor asa sa te acomodezi si sa te angajezi.

| brokxy a răspuns:

Solutie optima cea mai, nu simpla dar mai usoara: gasesti un American online te casatoresti cu el, le plac europencele hahaha laughing

| brokxy a răspuns:

E posibil sa dispara viza pentru SUA de anul asta. Daca bagi si tu 500 rugaciuni bag si eu laughing daca dispare viza anul asta putem merge in America 6 luni fara viza! yayy

| suntserios a răspuns (pentru brokxy):

In scop turistic, daca te prinde muncind revii repejor acasa si nu mai pupi SUA

| brokxy a răspuns (pentru suntserios):

Dar daca te casatoresti? laughing laughing

| suntserios a răspuns (pentru brokxy):

Daca te duci acolo cu viza turistica si te casatoresti or sa aiba ei grija sa vada din ce motive te ai casatorit si pe urma iar te trimite acasa

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Multe aprobari, permis de munca, plus ca SUA la ora asta nu mai are chef de imigranti.

| iamprettybored a răspuns:

Depinde dacă vrei doar să muncești acolo pentru câteva luni să faci niște bani, sau dacă vrei să locuiești acolo pe o perioadă de timp mai lungă de câteva luni.
1. Vrei să muncești doar acolo pentru câteva luni
Cel mai cunoscut program pentru asta este Work and Travel. Dacă ești student și nu numai, te poți înscrie și te poți angaja cu ajutorul lor în America. Cred că se aplică mai ales pentru perioada verii dar cred că nu e numai sezonul acesta. Oricum nu cred că poți sta mai mult de 3 luni. Programul este în special pentru studenții care vor să facă bani vara.

2. Vrei să te muți în America pentru o perioada mai lunga de timp.
Aici avem o mică problema. Trebuie să îți faci Green Card. Dacă nu ai legături în America (rude în special) SAU nu ești acceptat la vreo universitate și mergi pentru studii... Să mergi acolo ca să devii rezident imigrant... Aproape imposibil. Multe hârtii, multe examene. Mai bine mergi într-o țară din UE și iei cetățenie acolo. De exemplu Germania. Dacă iei cetățenie acolo ai mai ușor acces să devii cetățean american după (dacă acesta este visul tău).
Eu una te sfătuiesc să nu te muți în America dacă nu ai un interes mare (studii, rude, etc.). Bani poți face oriunde. Traiul este mai bun în Uniunea Europeană. E dezastru în America, părerea mea. Grav e mai ales cu asigurarea medicală. Sistemul medical este privat. Dai sute, mii de dolari pe o consultație sau intervenție minimă. E super scump. Oamenii sunt pestriți și superficiali. Par prietenoși dar e doar de fațadă.
Este o viață grea printre străini oriunde și te pierzi încet. Și o să te simți tare singur. Am rude și în America, și în Uniunea Europeană, altfel nu mă băgam.

Îți recomand să rămâi în țara ta dacă nu ai un interes foarte mare să pleci. Îți găsești și aici de lucru dacă ai abilități. Este mai bine să faci ceva oricât de mic pentru țara ta decât să muncești pe mii de euro in străinătate. Banii ăia oricum îi consumi.

Gândește-te, de ce oare vin străinii (unii chiar bogați tare) să locuiască în România, mulți chiar la țară? Fiindcă nicăieri nu mai găsești așa ceva. Este o frumusețe extraordinară în țara asta. Oamenii aceia au ajuns să înțeleagă puțin că esența vieții este fericirea, care poate fi trăită numai prin experiență și bogăție spirituală și nu prin bogăție materială.

Mai gândește-te înainte să te muți din țară happy Mai ales dacă te muți singur/ă.

| cosmin1324 a răspuns:

Daca vrei sa pleci din tara sa iti gasesti de lucru, iti recomand prima data sa faci o facultate in Romania, ceva care este cautat in afara(informatica, automatica, constructii, inginerie electrica, medicina de exemplu) care sa te ajute sa iti gasesti de lucru in strainate deoarece iti zic eu că străinii s-au cam saturat de romani si incep sa ii trimita acasa sau ii tin cu un salariu prost (maxim 6-700 euro) in conditii inumane uneori pe cei fara nici o calificare care merg acolo sa munceaca pentru munca de jos. Spre deosebire de ei, romanii care chiar stiu o meserie folositoare acolo si o practica cu succes, lucreaza si sunt respectati si platiti foate bine. De exemplu, eu am rude si prieteni care au terminat in Romania facultatea de medicina si informatica si acum sunt bine mersi in Franta si Germania pe salariu de 3-4000 de euro pe lună, dar daca vrei sa mergi acolo numai pentru ca "se castiga bine" fara sa stii vreo meserie, o sa regreti mai tarziu. Mult succes in orice alegere ai face.