| patriciaandrei100 a întrebat:

Buna!
Numele meu este Patricia si am 16 ani.
Scriu asta deoarece sunt o persoana destul de matura la varsta pe care o am si mereu ma intreb ce voi face cu viitorul meu si ce voi deveni cand voi termina liceul.

De cativa ani de zile de cand am avut o problema personala si a trebuit sa stau de vorba cu un psiholog mi-am vazut viata practicand aceasta meserie dupa ce voi termina liceul si bine inteles facultatea.

De aceea va intreb pe voi cei care stiu si au o experienta in asa ceva, CE TREBUIE SA FAC CA SA DEVIN UN PSIHOLOG?
-Ce trebuie sa fac dupa 12 clase?
-Trebuie sa am bacul luat?
-Trebuie facultate? Sau as putea si cu POSTLICEALA?
-Voi merge in fiecare zi la cursuri?
-Cam cati bani trebuie sa investesc?
-Cati ani se practica?

---VA ROG FRUMOS sa imi spuneti tot ce stiti despre ce ar trebui sa fac imi doresc sa fiu un PSIHOLOG ma vad practicand aceasta meserie, imi place sa ajut oamenii si sa le dau sfaturi.---

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Termini liceul, iei BAC-ul fara de care nu poti merge la facultate si apoi te inscrii la facultate, ca sa termini psihologia.
Din cate stiu eu, facultatea are cursuri de zi, zilnice.
Plata cursurilor si a examenelor este o alta poveste, dar daca esti fata desteapta si ai note de 9 si 10, poti intra la "buget" si nu platesti nimic.

| patriciaandrei100 explică (pentru Violleta2022):

Dar nu există si o postliceală pentru așa ceva?

| Violleta2022 a răspuns (pentru patriciaandrei100):

Din pacate, nu exista posticeala pentru asa ceva.
Trebuie sa faci o facultate, dupa ce ai terminat si ai luat BAC-ul.

Postlicealele sunt pentru meserii simple, precum: frizer, coafeza, croitoreasa, manichiurista, bucatar, electrician samd.

| patriciaandrei100 explică (pentru Violleta2022):

Bine.
Mulțumesc frumos!♥️

| xilef123 a răspuns:

Intreab-o pe psiholoaga ta dar mai bine te reorientezi;-)