| tadina125 a întrebat:

Pe scurt, am media bacului de 9, 50, la începutul anului doream sa dau la ASE Informatica, dar după ce am mai citit unele informații tind sa cred ca Politehnica e o opțiune mai buna la AC (nu știu dacă as fi intrat cu media asta), însă a 3 a proba la mine a fost biologia, se accepta numai la preînscrierile de la poli, sa înțeleg ca nu pot depune dosarul acum in sesiunea II... o prima întrebare ar fi dacă in sesiunea a III a se poate intra cu bacul la biologie. In alta ordine as dori sa știu dacă e chiar atât de rău la ASE, având in vedere ca aceasta e opțiunea mea in momentul de fata.

2 răspunsuri:
| DizzyC a răspuns:

Nu este rău la ASE. Cine a zis asta? E puțin mai mare strictețe decât la o particulară, dar nu e rău. Poți lucra, poți sa te duci și la cursuri. Profesorii sunt ok per ansamblu.
Dacă vrei pe Informatica, decât ASE (Cibernetica) mai bine Automatica la Poli.
Depinde ce vrei sa faci în viitor. Domeniul IT e de viitor, dacă te pasionează, e mai recomandat sa alegi aceasta traseu decât unul economic.
Îți recomand să cauți pe eJobs sau alt site de joburi în domeniul IT cam ce locuri de munca sunt. Ti-ar plăcea sa știi ce se vrea (cerințele) pentru acele joburi? Dacă da, atunci Poli. Dacă vrei mai mult pe tehnologie-economie atunci ASE - Cibernetica sau Management(cu continuare Master Project Management + certificări ulterioare separat).
Cu media ta, nu mi-as face griji. La ASE recomand sa mai alegi o specializare ca plan B, în caz ca vei fi la limita sa intri la buget la prima opțiune sau Poli.
Bafta!

Exemplu:
Ti-ar plăcea sa faci asa ceva?

https://www.ejobs.ro/user/locuri-de-munca/junior-analyst-programmer/1303264

| tadina125 explică (pentru DizzyC):

Da, profilul oricum ar fi fost cibernetica, optez pe ceva IT, dar nu pot la poli datorită faptului ca am bac ul dat la biologie, a 3 a proba ca și cum, iar admiterea se face pe baza notei de la fizica sau informatica, deci nu ma pot înscrie la poli.