| Degaj3 a întrebat:

Tocmai ce am dat BAC-ul și am terminat cu 8.30 Romana, 9.65 Biologie și 1, 70 Matematica. Deci da nu l-am luat dar sper sa iau 5-ul în sesiunea din toamnă.
Vreau sa va întreb ce facultate ar trebui sa urmez dacă iau bacul în toamnă s-au cel mai rău caz anul viitor. As vrea o facultate de informatica ceva de genul, specific ca eu as vrea sa devin programator aplicații (mobile) s-au Web designer însă nu știu ce facultate mi-ar da calificările ca sa mă pot angaja ca ce îmi doresc eu.
Am terminat liceul la profil real ( științe ale naturii ) însă sunt pasionat de informatica și chiar mi-ar plăcea sa învăț câteva limbaje de programare, algoritmi etc. Însă după cum v-ați dat seama eu nu prea agreez matematica. Sunt ok cu ecuația de gradul II, determinanți, logaritmi momentan. Însă ceea ce înseamnă integrale etc. nu le văd rostul și ca urmare nu pot înțelege cu ce o sa mă ajute pe mine în ceea ce vreau eu sa devin pentru ca exercițiile de la bac cer sa demonstram ca integrala x este egală cu... x.
Am nevoie de niște sfaturi de la voi preamarite persoane uimitoare care sa mă ajute și sa îmi spună și cam ce ar trebui sa învăț pentru facultate ca sa am o oarecare cantitate de informații și sa nu îmi fie foarte greu sa recuperez materia la facultate pentru ca eu la liceu n-am făcut informatica cine știe ce mai degrabă deloc am învățat pe cont propriu ceva basic în html și cam atât. Mulțumesc anticipat și desigur dau fundita fără ezitare.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Renunta la judecati de tip " nu le văd rostul" ---- sunt contraproductive pentru ceea ce-ti doresti! Intr-o facultate cu specific IT(domeniul de studii :informatica, informatica aplicata, calculatoare, tehnologia informatiei) vei avea nevoie de cunostintele de matematica(M1) dobandite in liceu.
Asa sa te gandesti ca nu bac-ul este tinta ta prioritara ci recuperarea materiei la nivelul de baza (M1) de care vei avea nevoie in facultate (de stat sau privata). Pentru a te convinge de necesitatea unor cunostinte solide de matematica, cauta in continutul planurilor de invatamant al facutatilor cu specific IT( de ex: http://ac.utcluj.ro/planuri-de-invatamant.html
sau http://www.cs.ubbcluj.ro/......2016-2017/

Bula
| Bula a răspuns:

Du-te la teologie. Acolo nu este nevoie de mate, iar cu timpul iti poti face un site online unde sa te poata vedea enoriasii, colegii tai care au invatat matematica.
Crede-ma, e slujba mult mai relaxanta decat cea de programator/analist, si nu trebuie sa inveti in permanenta toate limbajele de programare noi.
winking

| Sn4k3 a răspuns:

Daca chiar vrei sa te duci la facultate de info, invata mate (astfel incat sa iei macar 5 la bac ) si mai multa info, ca HTML e usor de invatat, vezi C++ si altele, ca pana intr-a 12 trebuia sa stii macar un limbaj. Bafta!

| moshulica a răspuns:

Incep cu o mica observatie. Noi, care citim intrebarea pusa de tine, ne cam simtim luati peste picior de acel " voi preamarite persoane uimitoare". Las de la mine asta si consider ca e vorba de o gafa si nu de un aer de superioritate fata de toti nestiutorii (dupa parerea ta) carora te adresezi.

Si acum, sfatul. Invata matematica zdravan sau alege un alt drum in viata. Informatica fara matematica nu se poate nici in Romania si nici in orice alta tara.
Informatica poate fi insa practicata si ca hobby, caz in care nu ai nevoie de studii superioare in domeniu. Poti ajunge chiar un foarte bun programator dar NUMAI in domeniile care te pasioneaza. Poti gasi chiar un loc de munca bine platit unde sa muncesti cu pasiune dar, din pacate, doar o vreme, cat se cere pe piata ceea ce stii tu sa faci. Un inginer IT e altceva... el nu va fi atat de grozav ca cei pasionati in fiecare domeniu dar va sti esentialul din toate domeniile. Un inginer IT este foarte flexibil, el se poate adapta la cerinte noi ale angajatorului. Ca sa ajungi insa inginer IT vei da sigur o proba de mate la admitere. Daca te tin buzunarele, poti trece ca gasca prin apa printr-o facultate particulara si iei o diploma de IT-ist dar cum aceasta nu are acoperire si in cunostinte, risti sa ajungi la un moment dat un somer de lux.

PS Sa nu se supere pe mine toti cei cu diplome obtinute "cu plata". Sunt unii chiar bine pregatiti in domeniile lor dar, din pacate, foarte putini.

| Zaygon a răspuns (pentru moshulica):

Subscriu la cele spuse de tine. Nu poti face info fara mate. Eu sunt la Calculatoare si am inceput sa vedem rostul matematicii.

Si serios acum, cum sa iei 1, 70 la mate? 1 punct e din oficiu si subiectul 1 e de 3 puncte. Deci pune mana si invata mate calumea.