| Deead4 a întrebat:

Buna happy Pot deveni ghid turistic daca termin la profilul mate-info? big grin Si cam cat de bine se plateste aceasta meserie? Dar cea de instructor de fitness/aerobic? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| OoKidaLoveoO a răspuns:

Verisoara lu taicameo ii ghid turistic, dar trebuie sa stii multe limbi starine, ea stie germana engleza maghiara(limba materna) romana, chineza si acum invata si japoneze aa si mai stie si portugheza.Pai doar gandeste-te, te duci in toate excursiile gratis nu? Vizitezi mult si din cate stiu intr-un an de lucru si-a cumparat o casa si o masina decapotabila.Deci =>primesti mult.1.500 euro-2000 sau chiar mai mult pe luna.Plus bani de la cei care vin in excursie happy. Instructor fitness/aerobic nu primesti tot asa de mult, nu faci excursii si vezi o gramada de lucruri tari. Aperopo cu cte limbi straine stii mai multe cu atat te plateste mai bine.Si da dar o sa dai bacu din materia de la mate-info dar dupa aceea te poti duce la ce facultate vrei.Prietena mea a terminat la mate info si a mers la veterinara.Deci este ok. Noroc!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indiferent ce termini, daca stii geografie si istoria locurilor pe care le prezinti, plus ceva limbi straine pentru grupurile strainilor sau pentru excursiile in strainatate, nu e nici un impediment.

| RandyMarsh a răspuns:

Buna, da poti deveni ghid turistic, chiar daca termini la mate info, dar iti va fi mai greu pentru ca la mate info nu se face multa geografie ca la profilele de filologie sau stiinte sociale.Deci trebuie sa inveti tu singur geografie.Din cate am auzit este o meserie foarte bine platita, mai ales daca lucrezi intr-un oras mai mare, la fel si cea de instructor de fitness daca lucrezi in Bucuresti sau Brasov etc se castiga foarte bine.Mult succes!

| OoKidaLoveoO a răspuns:

Scuze de greseli, sper ca ai inteles happy. Mersi de funda apropo.

| Byana a răspuns:

Poti devni orice infiferent de profilul e care l-ai terminat la liceu, cu o conditie insa sa faci macar niste cursuri de specializare care sunt de 6, 9 sau 12 luni. Altfel nu cred ca va dori cineva sa te angajeze ca si ghid turistc sau ca si instructor.