| RoseBlack01 a întrebat:

As putea sa aflu cum s-au pregatit unii dintre voi pentru admiterea la medicina? M-ar interesa foarte mult modul de lucru.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa stii ca trebuie sa iti faci modul tau personal de lucru. Eu am invatat la chimie, biologie si fizica (atunci se dadeau obligatoriu toate 3) lectie de lectie la clasa, asa incat sa le stiu de 10. Apoi, in vacanta de vara dintre clasele a XI-a și a XII-a am reluat biologia de examen (a XI-a) si chimia organica, invatand 8-10 ore pe zi, astfel incat la sfarsitul vacantei le stiam aproape perfect. In timpul clasei a XII-a a invatat in fiecare zi minim doua ore pentru admitere (sambata si duminica invatam juma-juma pentru bac si admitere, cam cate 6 ore pe zi la fiecare). Din martie am inceput sa fac si meditatii, cate 3 ore pe saptamana la fiecare materie. In vara, dupa bac, am continuat cu ritmul de 14 ore pe zi, mai ales cu chimia si fizica (fiindca deja biologia era stapanita aproape perfect si repetam cate o ora pe zi doar).
La fizica si la chimie invatam fiecare lectie din carte, cu mare atentie si apoi rezolvam toate problemele din carte si din doua culegeri. Dupa bac, am luat si niste carti in care erau intrebari grila asemanatoare cu cele de examen si seara, cand oboseam preatare, pentru relaxare, rezolvam 1-2 ore grile din alea ca sa imi cresc viteza.

| RoseBlack01 explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult.pentru raspuns. Imi este foarte folositor. happy

1 răspuns: