| gaby5995 a întrebat:

As vrea sa devin profesoara de religie. Trebuie sa merg la Facultatea de Teologie?

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Da, trebuie sa urmezi cursurile facultatii de teologie si obligatoriu trebuie sa urmezi si cursurile modului de pedagogie. Fara modulul de pedagogie nu poti preda, desi acum e vorba ca vor introduce un masterat pedagogic care va inlocui respectivul modul.

Sfatul meu este sa urmezi o dubla specializare, nu doar Teologia, pentru ca, din pacate se intentioneaza scoaterea orelor de religie din scoli. De obicei se face dubla specializare cu limba romana, limba engleza sau cu istoria.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dap

| LTAA a răspuns:

Gaseste-ti altecva de facut ca in cativa ani nu o sa mai ai cui sa predai

| Anonimuserr a răspuns:

Da la Facultatea de teologie trebuie să mergi și de preferit cea ortodoxă dacă vrei să predai în licee iar dacă vrei să devi cadru didactic în mediul universitar poți face orice facultate de teologie nu neapărat ortodoxă.