| ___hGLl a întrebat:

Bună seara. As vrea sa ma fac contabilă dar ma interesează dacă se plătește bine. Si ce liceu /facultate trebuie (va mulțumesc)? Rog fără răspunsuri răutăcioase.

Răspuns Câştigător
| RoxanaElena007 a răspuns:

Buna! Nu stiu cat de corect e raspunsul meu neavand experienta si fiind si eu abia la inceput de drum legat de meseria asta, dar sper sa te ajute happy
Referitor la studii ar trebui sa urmezi un liceu economic cu profilul economic pentru a-ti fi mai usor dar nu e neaparat, si eu imi doresc acelasi lucru si am optat pentru profilul asta, momentan sunt clasa a ix-a (pe noi ne imparte apoi la sfarsitul clasei a 10 a in 2 clase de contabilitate si una de administratie, dar eu imi doresc sa merg pe contabilitate). Ca facultate nu prea ma pricep, mama are aproximativ aceeasi meserie(gestionar pe birou) si a facut facultate la Constantin Brancoveanu in Pitesti si liceu profil matematica-fizica, eu una as vrea sa dau la Ase la facultatea de contabilitate si informatica(inca mai am timp sa ma gandesc dar asta ar fi prima optiune a mea), apropo dupa ce termini liceul pe acest profil primesti diploma de tehnician in activitati economice si te poti angaja ca si contabil avand cunostinte legate de contabilitate primara dar recomand si facultate pentru a fi mai bine.
Legat de platit se plateste ok, cam intre 2.898-3.158 ron si 6.720-7.074 ron si poate varia in functie de multe chestii(date luate de pe net legat de salarii ca sa fiu sincera). Daca mai ai neclaritati imi poti scrie oricand aici pe TPU ori pe ig (roxyy_04_05). Imi pare bine daca te-am ajutat si ma bucur ca mai exista oameni care nu urasc meseria asta(totii colegii mei vor sa se transfere)! happy

| ___hGLl explică (pentru RoxanaElena007):

Mulțumesc frumos pentru ajutor! Chiar mi-a fost de ajutor acest răspuns!

| RoxanaElena007 a răspuns (pentru ___hGLl):

Cu mare placere! Ma bucur ca te-am ajutat, daca mai ai intrebari imi poti scrie aici. Mult succes pe viitor si sper sa iti indeplinesti ceea ce iti doresti! happy

| ___hGLl explică (pentru RoxanaElena007):

Mulțumesc frumos la fel! Mult succes în ceea ce îți dorești pe viitor!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti castiga bine, bineinteles daca vei fi o contabila buna.
Este bine sa faci un liceu economic, pe profil contabil si apoi o facultate de contabilitate.

| sierra1 a răspuns:

In ce clasă e domnia ta ACUM?