| maxpaynelol a întrebat:

Sunt clasa a 8 a si urmeaza liceul. Am mai multe intrebari. Cand voi pune fisa aceea cu liceele pot sa aleg de mai multe ori acelasi liceu dar profile diferite? Ce profil sa aleg? Stiinte sociale sau filologie? Mai este si mate info dar acolo inca nu sunt sigur daca o sa intru dar la filologie si stiinte sociale sunt sigur.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate sa optezi pentru profile diferite la acelasi liceu, bineinteles daca are toate profilele pe care le pui.
Alegi profilul in functie de calitatile tale si facultatea pe care vrei s-o urmezi dupa liceu, respectiv profilul care te auta cel mai mult la admiterea in facultate.

| deeeaqq a răspuns:

Cand voi pune fisa aceea cu liceele pot sa aleg de mai multe ori acelasi liceu dar profile diferite?

da nrml

Ce profil sa aleg? Stiinte sociale sau filologie? Mai este si mate info dar acolo inca nu sunt sigur daca o sa intru dar la filologie si stiinte sociale sunt sigur.

Depinde ce materii îți plac. Dacă dorești să fugi de matematică te poți duce liniștit/ă pe filologie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,poti alege mai multe profile.Mai este si bio-chimie, pe langa cele pe care le-ai zis tu.Stiinte sociale si filologie sunt considerate mai slabe.

| Viitorulapropiat a răspuns:

Poti alege toate profilele de la acel liceu. Vei avea niste coduri pe care trebuie sa le completezi cu mare atentie. Eu iti recomand stiinte sociale, asta daca iti place romana, istoria sigeografia. Filologia este mai mult pentru fete, in sensul ca intr-o clasa de 30 de elevi, mai mult de jumate sunt fete. Trebuie sa stii engleza cel putin de nivel mediu, ca sa-ti vina usor si sa te descurci cu limba si literatura romana, dar nu prea recomand acest profil. Mate info evident trebuie sa fii bun/a la mate, info, fizica etc deoarece o sa ai mari probleme, avand 5 ore de mate pe saptamana si 8-9 de info. Deasemenea mai sunt si profile sportive, bio chimie, stiinte ale naturii sau atele...

| BububucatorulBubycus a răspuns:

Nu merge decat un singur profil la alegere conteaza media cu care se intra la fiecare profil

| CristianaCrissPinka2002 a răspuns:

Poți sa alegi acelasi liceu si sa pui diferite profile. Depinde ce materii nu iti plac. Adică la filo din cls11 nu mai faci mate, iar la stiinte sociale latina. De poti informa de aici :
STIINTE SOCIALE
http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/ss.htm
MATE-INFO
http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/mateinfo.htm
FILOLOGIE
http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/filologie.htm
STIINTE ALE NATURII
http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/sn.htm
Daca te ajuta cu ceva, eu sunt cls9 si sunt la stiinte sociale, daca vrei mai multe informatii poti sa imi dai mes.

| pam0pam a răspuns:

Merge sa alegi acelasi liceu cu orice profil. Asa a fost cand am intrat eu. De exemplu eu am fost la economic si liceul avea profil comert, economie, bilingv, turism si fiecare profil avea o medie de admitere.
Iar cat despre liceul la care sa dai, depinde numai de tine. De ce esti tu atras si cum te vei descurca pe viitor.

| veronica6747 a răspuns:

Poți să îți pui la o școală doar un profil din câte știu eu. Ar trebui să te interesezi de la un profesor sau de la dirigente/dirigintă și o să îți dea toate detaliile. Mai ai timp până începi clasa a 9a

| AlyS074 a răspuns:

1) Da poti.
2) Sunt 98% sa intri la primul liceu si profil care l-ai scris. Alege profilul care te intereseaza mai mult. Si gandeste-te la ce vrei sa devii.

| MIHAEALADOARATA a răspuns:

Poti alege maxim 9 liceie si poti si la acelasi liceu la mai multe profile, si te va baga in care este loc dupa media obtinuta