| derEinzelgängerWolf a întrebat:

Oare am facut o greseala daca m-am angajat din timpul facultatii? Ideea este ca eu studiez informatica si am prin un post intr-o companie multinationala pe un proiect foarte fain.Mai multi colegi sunt de parere ca in aceasta situatie facultatea va ajunge pe planul doi si se ajunge la dezastru si ca cel mai bine este sa te concentrezi doar pe ea. Oricum eu ma duc acolo sa invat nu sa fac bani si este o onoare sa pot sa fac pasul in aceasta industrie minunata ceva mai timpuriu dar uneori ma tot intreb daca nu cumva am facut o greseala...Voi ati fost intr-o astfel de situatie, si in caz afirmativ cum vi s-a parut?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde si in ce an de facultate esti, dar e clar ca facultatea va veni pe locul doi mai ales daca esti si platit si dai de bani.

Cand tragi linie e clar ca pentru cariera ta jobul e foarte bun pentru ca acolo inveti cu adevarat ce se face in industrie si poti sa asociezi mult mai bine cu teoria pe care o faci in facultate.

Nu esti in niciun caz primul care face asta, e doar nevoie de un pic mai mult efort sa le faci pe ambele

| derEinzelgängerWolf explică (pentru suntserios):

Sunt in primul an, deci da o sa am de tras destul de tare, insa nu imi e frica de provocari noi.Prefer oricand sa imi petrec timpul lucrand pe lucruri din lumea reala decat pierzand vremea cine stie pe unde si cum.Va multumesc de raspuns!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Colegii tai sunt niste timpiti. Pentru o companie care te angajeaza conteaza experienta si ce vrei sa stii. Faptul ca ai luat licenta cu 10 si ai terminat facultatea cu medie de clasa primara sau ai 7-8 la licenta si media sub 7 pe ani e fix pix. Zero. Pentru angajator e util sa ai diploma aia ca primesc niste scutiri, atita tot. Tine-te de postul ala, vorbeste cu HR-ul pe acolo si fii baiat destept, fa-ti un SRL din timpul facultatii ca ai niste facilitati. Iti tin pumnii. Nu lua toti ratatii in seama.

| derEinzelgängerWolf explică (pentru GabiDumitrescu):

Salut.Nu sunt foarte familiar cu termeni legati de antreprenoriat.La ce te referi cand spui sa imi fac un SRL? Multumesc de sfat!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru derEinzelgängerWolf):

Ma refer la fix ceea ce ma refer - SRL. Societate cu raspundere limitata. http://blog.reinventconsulting.ro/2016/05/firme-studenti-srl-debutant/

Atentie! Nu SRL debutant, ca e o prostie aia. Esti scutit de o taxa la infiintare apoi dupa o perioada esti obligat sa treci de la SRL-D la SRL normal si platesti dublul taxei respective. Ideal e sa apelezi la o firma de consultanta in domeniu, nu sunt chiar atit de scumpe. Discuta la HR/contabilitate la angajatorul actual, sigur stiu ei ce si cum. Eu stiu caz de firma mare care, in momentul in care salariile angajatilor sareau peste un anumit prag, ii treceau cu plata pe SRL. Se ocupau ei de contabilitate si alte alea, insa nu mai erau platiti ca angajati, ci ca subcontractori. In fine, detalii. Documenteaza-te, e bine sa stii niste chestii pe care mi-as fi dorit sa le stiu si eu la varsta ta dar... alte vremuri.;)

| derEinzelgängerWolf explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok mersi de sfat! Multa sanatate!

Răspuns utilizator avertizat