| derEinzelgängerWolf a întrebat:

Buna ziua!

In aceasta vara am lucrat la o firma de IT pe un proiect foarte fain, iar acum trebuie sa iau decizia daca vreau sa continui la ei sau nu.Ideea este ca abia am terminat anul 1(studiez Informatica) si ma intreb daca as fi foarte aglomerat.Mentionez faptul ca nu am nevoie de bani(lucru ce ar favora continuarea activitatii la companie) deoarece locuiesc in acelasi oras cu facultatea. Oare chiar merita sa imi incarc programul in favoarea banilor, asta in conditiile in care mai am doi ani de facultate si nu doresc sa raman cu restante? Scopul meu este sa termin cat mai repede facultatea ca sa ma pot dedica 100% in acest domeniu.Voi ce parere aveti?

Multumesc frumos si va doresc o seara buna!

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Experienta pe care o sa o capeti acolo e de 100 ori mai importanta decat sa iei toate examenele cu 10

| Crackman a răspuns:

Experienta.

| Caro34 a răspuns:

Fa-le pe ambele, chiar daca nu ai acum nevoie de bani... Ai mai multe atu-uri cand vei termina faculta, apoi daca nu-ti trebuie banii, ii poti darui cuiva care-i trebuie! Mie imi trebuie mereu bani! laughing Fii serios! Asta-i o ocazie pe care nu trebuie sa o ratezi! Cine stie ce va fi mai tarziu si iti prinde bine ceva economisit! Numai bine!

| missfatadelatara a răspuns:

Dacă o fo fain, de ce sa nu rămâi?

Tu ce crezi, un angajator ia pe unul de abia l-a terminat facultatea și e varză sau pe unu de o lucrat în domeniu la o alta firmă?

| derEinzelgängerWolf explică (pentru missfatadelatara):

Corect,insa eu imi doresc sa plec in strainatate si acum sa fim seriosi, ai nevoie de o diploma.Degeaba zic multi ca doar experienta conteaza, insa atunci cand vrei sa ajungi la firme faine cum ar fi Facebook sau Google nici nu se uita la tine fara cel putin un masterat(am analizat cateva job-uri de la ei), in timp ce alte firme mai mici precum Quora, Linkedin etc. cer cel putin o licenta.Si sincer vorbind crede-ma ca nu ai cum sa fi varza aici unde sunt eu cand termini, fiindca nu ai cum sa termini.E adevarat ca exista multe facultati cum ar fi business, stiinte economice etc unde esti cu adevarat praf cand termini, insa totusi la info, medicina, drept nu e chiar atat de usor!

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Ai putea vorbi de un part-time daca simti ca nu faci fata la program full. Altfel, sa prinzi un loc de munca inca de pe acum nu este la indemana oricui, ar trebui s-a cam ai grija de el happy

| tril a răspuns:

Raminind la ei, capeti mai multa experienta. Iti va fi de folos si la vechime, cand vei dori sa te angajezi in alta parte. Poti incerca sa mai ramai macar un an. Daca nu te descurci, renunti. Sau, daca nu ai nevoie de bani, ramai doar cu part-time.

| derEinzelgängerWolf explică (pentru tril):

Ma gandeam si eu la part-time, insa doar la 4 ore intrucat 6 ore ar fi prea mult combinat cu facultatea.Acuma ramane de vazut ce imi vor oferi ei.Multumesc frumos de raspuns!

| tril a răspuns (pentru derEinzelgängerWolf):

Part-time poate fi de 2, 4, 6 ore. Cum poti. Succes!

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Mg5?

| BackAgain a răspuns:

Daca ti-a placut sa lucrezi acolo, nu cred ca ar deveni o problema in anul 2. Poate fi chiar o metoda de relaxare, ca un hobby platit. Un bonus ar fi ca existe sanse mari sa ai un loc de munca asigurat cand termini facultatea sau macar ceva experienta care o sa te ajute la CV. Eu zic ca daca-ti place, nu ar trebui sa devina o povara si merita incercat.