| Kozma_Andrea_Judit_1996 a întrebat:

Bună seara! Pentru a putea profesa ca și meteorolog/tehnician meteorolog este necesar facultatea de geografie, sau merge și cu diploma de bacalaureat profil matematica informatica, dacă ma puteți ajuta și cu alte sfaturi, etc. Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ca meteorolog ai nevoie de facultate.
Cu diploma de BAC te poti angaja ca necalificat.

| Vântulalb a răspuns:

Doar liceul, nu este suficient. E nevoie de facultate.

| Kozma_Andrea_Judit_1996 explică (pentru Vântulalb):

Facultatea de geografie?

| Vântulalb a răspuns (pentru Kozma_Andrea_Judit_1996):

Da, facultatea de geografie dar vezi ca in cadrul ei sunt specializarile.
https://geo.unibuc.ro/mh.html

| Kozma_Andrea_Judit_1996 explică:

Ca sa pot profesa ca și meteorolog facultatea de geografie este necesar? Sau este suficient alta specializare, curs etc, de scurta durata. Facultatea de geografie se găsește la Timisoara sau exista și în Arad (în caz ca cineva mă poate ajuta ) Mulțumesc