| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara, Pot deveni șofer de tir cu 10 clase încheiate?

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Yordache_Samuel_1994 a răspuns:

Bună seara! În general, pentru a deveni șofer de tir, trebuie să îndeplinești anumite criterii, cum ar fi să ai vârsta minimă de 21 de ani și să obții un permis de conducere pentru categoria C sau CE, care permite conducerea unui vehicul cu o masă totală autorizată mai mare de 3, 5 tone. În majoritatea țărilor, este necesar să absolvi o formare profesională și să obții un certificat profesional de șofer de tir.

Cu doar 10 clase încheiate, nu ești eligibil pentru a deveni șofer de tir, deoarece aceasta implică îndeplinirea unor criterii mai riguroase și obținerea unor permise speciale și certificări. Te sfătuiesc să te informezi cu privire la cerințele specifice din țara ta pentru a deveni șofer de tir și să te documentezi despre cursuri și programe disponibile pentru a îți îmbunătăți cunoștințele și abilitățile în acest domeniu

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, cu 10 clase poti fi sofer pe tir cu conditia sa ai PESTE 21 de ani si toate categoria de permis corecta.
Prima condiție este aceea să deții permis de conducere de categoria B. Apoi va trebui să obții calificări care să-ți permită conducerea vehiculelor mai mari, respectiv permis de conducere categoria C, C + E, D.

Cum tu ai doar 17 anisori acum, mai ai de asteptat inca 4 ani pana sa ajungi sofer pe tir, timp in care poti sa-ti termini si liceul happy

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Permisul de categoria B trebuie să aibă o vechime de maxim 5 ani? Așa mi-a spus cineva.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Categoria B este DOAR pentru masini mici, autoturisme si se poate lua la 18 ani impliniti
Pentru camioane, tiruri, autobuze, autocare si gabarite depasite ai nevoie de: 21de ani pentru categoria C si 23 de ani pentru categoria D si E.
https://asmo-solutions.ro/cum-sa-deveniti-sofer-profesionist/

"Șoferii de tir
În cazul în care dorești să devii şofer de cursă lungă trebuie să știi că nu ai nevoie de studii superioare, dar ești obligat să deții anumite atestate și categorii de permise de conducere, în funcţie de tipul autovehiculului pe care îl vei conduce. Prima condiție este aceea să deții permis de conducere de categoria B. Apoi va trebui să obții calificări care să-ți permită conducerea vehiculelor mai mari, respectiv permis de conducere categoria C, C + E, D. Mergând mai departe, pentru a putea lucra ca șofer profesionist care transportă mărfuri candidatul va trebui să efectueze o pregătire adecvată, care variază în ceea ce privește durata. Ce categorie de permis îți trebuie pentru a fi șofer de TIR Atestatul profesional este acel certificat acreditat care, împreună cu permisul de conducere, reprezintă aptitudinea profesională a șoferului care l-a obținut. Acesta reprezintă o instruire obligatorie pe care toți conducătorii de TIR-uri și de camioane care au obținut permisul de categorie C sau D ar trebui să îl aibă."
https://www.infofinanciar.ro/......rilor.html
https://www.libertatea.ro/stiri/cum-poti-sa-devii-sofer-de-tir-4218757
https://www.softdrive.ro/scoala-de-soferi-categoria-c/

| Jokers666 a răspuns:

Pai am nevoie în primul rand sa de-ți deja categoria B și după poți da de la 21 de ani