| Claudes a întrebat:

Pot sa ma angajez ca sofer pe duba fara un an de experienta? Dupa ce termin liceul, vreau sa ma angajez ca sofer, si voi avea doar 9 luni experienta. Pot lucra pe duba, de exemplu curierat sau distributie cu 9 luni experienta? Sau trebuie neaparat peste un an de experienta in soferie? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Poti avea sanse daca arati a baiat ok si dai de o firma care vrea sa-si formeze oameni de tineri pe care sa-i tina in firma. La asa o distributie te cam poti descurca. Cat priveste putina ta experienta la volan te vede daca esti cat de cat bun si conteaza mult daca au asigurare casco la masini ( nu multe firme isi permit ), sau iti cere o garantie. Bate-te, nu renunta. Orice ai incerca la inceput e greu. Si apoi doar primii 25 de ani.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da, daca te vrea patronul. Nu scrie nicaieri ca un patron nu te poate angaja fara experienta. Nu te poate angaja fara permis.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Slabe sanse. O firma care se respecta nu te ia si nici altii macar. Iti trebuie experienta in domeniu sa cunosti zona/orasul in primul rand. Altfel nu termini de imprastiat o masina de pachete nici in 3 zile. Nu stii nici s-o incarci.

| Claudes explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ma gandeam la o firma de distributie pe tara, transport de gogosi. Asa incarca/descarca ei si ai un traseu bine stabilit si totul e pe gps. Pare mai usor, dar nu stiu daca accepta membrii care nu au un an de experienta...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Claudes):

Poti avea sanse daca arati a baiat ok si dai de o firma care vrea sa-si formeze oameni de tineri pe care sa-i tina in firma. La asa o distributie te cam poti descurca. Cat priveste putina ta experienta la volan te vede daca esti cat de cat bun si conteaza mult daca au asigurare casco la masini ( nu multe firme isi permit ), sau iti cere o garantie. Bate-te, nu renunta. Orice ai incerca la inceput e greu. Si apoi doar primii 25 de ani.

| lonewulf a răspuns:

Zi mersi daca te angajeaza un patron ca sofer pe masina mica. De duba nici nu se pune problema! Sunt oameni care au carnet de minim 5 ani si peste 30 de ani si nu se baga la dube.