| ___Enzo a întrebat:

Bună seara! Poți să te angajezi și fără bac la protecția mediului? Înainte cum era când nu era examenul de bacalaureat? Mie mi s-a părut mai ușoară viața înainte să se inventeze examenul de bacalaureat.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fara facultate este imposibil, fiindca fara BAC esti doar un muncitor necalificat.

La protectia mediului te poti angaja numai daca ai terminat o Facultate de ecologie si Protectie a Mediului si ti-ai luat licenta.
https://www.ueb.ro/ecologie/admitere.php

Nu stiu cand ti s-a parut tie viata mai usoara, ca BAC-ul s-a inventat acum 100 de ani, cand tu nici nu erai proiectat :)

| mihai69 a răspuns:

Examenul de bacalaureat s-a "inventat" cu foarte mult timp în urmă; de unde știi tu cum era viața atunci?
În fine, nu cred că sunt multe posturi de necalificați sau muncitori simpli cam pe nicăieri.

| johnnny123 a răspuns:

Bacalaureatul a fost introdus pentru prima oară de Napoleon Bonaparte în anul 1801. Iar în sistemul de învățământ românesc în anul 1925.

Spune-ne și nouă cum era viața în 1800, Connor MacLeod.

| Yuoia a răspuns:

In nici un caz. Ba chiar ai nevoie si de facultate.
Cat despre bacalaureat/examenul de maturitate, exista de cand "s-a inventat" liceul. Mai mult decat 100 de ani cat zice Violeta. Stramosii mei au dat examenul cu public. Vorbind de probele orale, nu scrise. Orice persoana din oras putea sa fie spectator la examen. Cum crezi ca se simteau acei elevi? Le era mai usor decat tie cand stiau ca se fac de rusine in public?