| ___Enzo a întrebat:

Bună seara! Pot să mă angajez undeva fără examenul de bacalaureat? În afară de bucătar!

Răspuns Câştigător
| Darius50boss a răspuns:

Da poți În multe locuri

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur, peste tot unde exista si se cere munca necalificata:

vanzator la tarabe in piata
maturator
vidanjor
curatenia strazilor
in constructii
in agricultura
la serele de legume si fructe
taiat copacii
udat florile de pe strada
curatat parcurile de hartii si alte gunoaie

PS Ca bucatar trebuie sa fii calificat, ori tu nu ai aceasta calificare deci nici macar bucatar nu ai putea fii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă te angajează, poți în 100 de meserii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti sa fii si miliardar fara bac.
Ala e util in principal in cazul carierelor ce necesita studii superioare. Mai sunt posturi la stat care cer BAC-ul pentru a reduce din candidati; un exemplu ar fi la pompieri, jandarmi si politisti. Daca s-ar intampla sa ramana fara candidati, ar scoate BAC-ul de pe lista de cerinte.
In sectorul privat, la fel, se cere BAC-ul acolo unde e concurenta mare. Daca te duci de exemplu la Kaufland in Bucuresti, s-ar putea sa-ti ia fata cei cu BAC, si sa nu fii acceptat. Daca esti dintr-un orasel uitat de lume, faci si contabilitate fara bac. La Lidl sau Kaufland intri oricand ai chef.

| ncristian7805 a răspuns:

Https://stirileprotv.ro/......-2022.html
Aici ar fi cateva exemple, dar sunt si mai multe de atat.