| Batmanuel a întrebat:

Buna seara TPU am o intrebare, ce pasi trebuie sa urmez pentru a ma angaja la penitenciar ca gardian/ofiter? Trebuie sa urmez o scoala sau o anumita facultate? Eu am facultatea de mecanica si ma intreb daca pot intra asa? si ce teste voi primi?

6 răspunsuri:
| NOC a răspuns:

Ai studii superioare, dar nu poti fi incadrat pe functie de ofiter cu specializarea ta daca nu se scot posturi de specialitate.

Cele mai sigure variante sunt fie Academia de Politie pentru a deveni ofiter (alaturi de celelalte academii care pregatesc diferiti specialisti pentru nevoile ANP), fie Scoala de Agenti de la Tg. Ocna (sau scolile din cadrul MApN daca e vorba de alti specialisti).

| mixxjim a răspuns:

Problema nu e doar de nivelul studiilor ci de pregatirea necesara, si teoretica, si fizica chiar, pentru a sti sa fucntionezi intr-un astfel de mediu. In plus, este o institutie care apartine unui sistem cu regim special, deci trebuie o pregatire speciala si nu orice civil are acces. Nu e ca si cum ai fi mecanic de masini si mergi sa te angajezi pe un post de mecanic de central termice, e un cu totul alt domeniu decat ce ai studiat tu si nu nivelul studiilor face diferenta happy Ai putea intra in sistem cu studiile pe care le ai, dar nu pe un astfel de post, ci pe un post corespunzator studiilor pe care le ai.

| Batmanuel explică:

Aa deci trebuia sa fac academia? ma gandeam ca pot intra asa direct fara academie avand in vedere ca am facultatea de mecanica deci am studii superioare