| iulyxa a întrebat:

spuneti-mi si mie va rog daca stiti ce examene se dau in clasa a VIII-a ca sunt a VIII-a si nu stiu nimic...mersi mult:*

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fata mea e in clasa a opta. Ea da teze la mate si romana.La istorie sau geografie(una din astea doua-la alegere). Deci pana acum am vorbit de 3 teze, toate vor fi corectate de profesorul cu care face aceste materii.Nu mai este ca la tezele alea nationale din anii trecuti.In plus, ea, pentru ca invata la o scoala cu predare in limba germana ca limba materna va mai da o teza-teza la limba si literatura germana. Dar asta e doar pentru cei care au alta limba materna!
In semestrul urmator TEORETIC va fi la fel.Adica vor fi aceste teze cu aceiasi profi. Dar, PRACTIC ramane de vazut; nu vreau sa te descurajez dar vezi si tu cum se schimba lucrurile de la o zi la alta, cum se schimba ministrii invatamantului ca sosetele, cum fiecare interimar vine cu ideea sa traznita generata de neuronul sau grav avariat!
Asa ca te sfatuiesc si pe tine cum mi-am sfatuit copiii mei:sa fie pregatiti ei pentru ei, si nu pentru profi sau pentru fel de fel de incercari fanteziste cu tezele.Sa nu arunce caietele dupa ce le-au umplut de teme si informatii, sa ordoneze in general cam tot ce invata si sa stie repede sa ia din notite ceea ce au nevoie, adica sa se adapteze din mers.Si daca geografie se va cere geografia sa nu fie un motiv de panica(vai, dar n-am stiut! nu ne-a anuntat nimeni!) daca engleza se va cere engleza sa stie.etc. Pt ca nu sta nimeni sa se aplece si sa va asculte plangerile voastre absolut justificate, mai degraba scapa cine poate! de-aia e bine sa ai o pregatire solida nu doar la 2-3 materii ci sa stii sa fii pe faza cu toate.
iti tin pumnii!

| Rosalie_9695 a răspuns:

Si eu sunt a VIIIa. Pey pe langa tezele pe care le dam, mai dam si examen la romana si matematica. Examenul la romana va fi pe 4 mai 2010 iar la matematica 12 mai 2010. happy