| Emma0313 a întrebat:

Bună, știe careva vreun loc de munca prin străinătate? Am mai cautat, problema este că nu am un venit stabil și nu m as putea deplasa pe banii mei, ca să spun asa, imi doresc mult să lucrez, dar nu am pe cineva care să mă ajute cu banii, trebuie să fac naveta până în oraș, dacă vreau să lucrez acolo, și nu am posibilitatea să îmi plătesc naveta. As dori un loc de munca cu plecare din România, transportul să fie achitat din primul salariu, să fie ceva cu cazare și masa inclus, știu că cer prea multe și sper să nu primesc răspunsuri jignitoare, dar alta soluție nu prea am. Menționez ca sunt fata și am 20 de ani.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Fiind fata ai grija sa nu cazi in mana unor loverboy, cocalari autohtoni
Nevoia disperata de bani duce pe carari dubioase din pacate!
Eu in locul tau as epuiza toate caile de a imi gasi ceva de munca in tara!
Cine lupta reuseste intr-un final, dar nu e usor!

| Emma0313 explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc mult pentru răspuns, apreciez!

| Simpatic a răspuns (pentru Emma0313):

Cu placere!

68 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Locuri de munca sunt si in Romania, foarte multe chair, doar dorinta de munca sa fie ca se gaseste garla de munca.
Iti poti lua 2 joburi daca salariul de la unul esteinsuficient!
Nu stiu ce cauti tu in strainatate cand nu ai nici o pregatire, nici o calificare, nici o experinta si nici nu vorbesti limba tarii respective.

Bineinteles ca poti gasi munca de necalificat, ca ingrijtoare la batrani, sau la cules de fructe si legume prin Spania, dar nu-ti va da nimeni bani in avans si nici nu iti vor platii transportul si cazarea, ca nu esti atat de valoroasa pentru nimeni.

Se plateste transportul si cazarea doar pentru cei care merg la joburi calificate, joburi de bani multi, unde se negciaza salariul si conditiile, dar ce oferi tu nu, nu motiveaz ape nimeni sa-ti de bani in avans sau sa te trasnporte si cazeze pe gratis.

Vad ca au sarit cativa care te pot ajuta, si cred ca unul din ei este proxenet, care asta face, aduna fete disperate, sub promisiunea oferirii unei munci cinstite si bine platite in strainatate, dar cand ajung acolo, sunt inchise si forate sa faca prostitutie pentru ei.

| Emma0313 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc mult, nu am spus ca nu găsesc de munca, dar nu am posibilitatea sa fac naveta, atât

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Animatoare.

| Emma0313 explică (pentru sadrian46):

Nu, mulțumesc

| dullcat a răspuns:

Buna.Te sfatuiesc sa nu cauti asa pe internet deoarece este foarte periculos.Cunosc un caz unde de apropiati i s-a promis ca o duce direct la destinatie sa aiba grija de o batrana si au dus-o de fapt in cu totul alt loc, la un restaurant unde trebuia sa speli numai cu apa rece si sa faci multe altele, bani extrem de putini, fara ca ea sa stie un bob de limba sau sa aiba bani de plecat mai departe.Stiau multi din oras ca patronul respectiv se ocupa cu prostitutia, insa ulterior a aflat si ea. A avut mare noroc ca sotul ei a facut scandal si au trimis-o apoi unde s-au inteles initial.Deci ai grija ca si prin cunoscuti romani este posibil sa iei teapa, daramite pe internet prin niste straini.

| dullcat a răspuns:

Sa-i explice cineva lui relian ca trebuie sa fii tare tembel sa pleci la drum intr-o tara straina, asa cum doreste el, fara sa ai habar limba si fara o suma de bani acolo, in caz de urgenta.Dar na, asa cand ai plecat in 'Murica in anii 2000 si acum te crezi nu stiu cine.

| Emma0313 explică (pentru dullcat):

Mulțumesc mult pentru răspunsuri, nu înțeleg persoana aceea de ce este atât de rea, nu i am cerut lui nimic, dar se vede răutatea din suflet, sper ca nu m ați perceput greșit

| dullcat a răspuns (pentru Emma0313):

Asa e relian, misogin si frustrat, plus comic inchipuit din moment ce rade singur, mereu.Trebuie sa fim toleranti cu astfel de specimene.

| Emma0313 explică (pentru dullcat):

Prea multe lucruri urâte a spus, nu am cerut nimănui nimic decât un ajutor, nu cer bani, nu vreau să fac lucruri dubioase pentru bani, și îmi doresc să muncesc cinstit. E mai greu, fiindcă pe mine mă împiedică multe lucruri să ies din problema în care sunt, dar sper să fie mai bine. Chiar mulțumesc tuturor pentru mesaje și răspunsuri. Nu se știe cine poate sta spatele unui ajutor, deci e mai greu să aleg ceva acum. Mulțumesc mult pentru răspunsul tău de acum, ma simt puțin mai bine când vad că cineva nu ma judecă fără să mă cunoască

| dullcat a răspuns (pentru Emma0313):

Cu placere.Ai grija de tine si nu pleca in nicio tara straina fara o suma de bani in caz de urgenta.Socoteala de acasa rar se potriveste cu aia din targ.

| Emma0313 explică (pentru dullcat):

Asa este, multumesc mult

| relian a răspuns:

Cuati loc de munca sau cauti bani? Am citit mai toate mesajele de aici, si parca mai mai sa cred ca esti pe aici la facut bani, adica poate poate apare un prost sa te ajute cu ceva malai.

Stiu ca povestile astea le spun fetele peste tot, mai is si alte povesti, aceiasi chestie la toate, familie nu prea au avut, au duso f greu, bla bla vraja marii.

Iti spune cineva, daca vorbesti cu aia in Danemarca, ar putea sa te ajute si cu bilet de drum, dar tu tot nu pleci ca nu ai bani asa la tine laughing asta arata ca de fapt tu cauti bani.

Ati invidat tot netu asta, nu mai are omu loc de voi pe nicaeri.Munca nu-i de tine, e mai bun sa cauti fraieri sa-ti dea ceva bani, sa i se faca mila de tine, care de fapt nu ai absolut nici o problema, doar ca esti certata cu munca.

Nu o mai bagati in sama, e dintre cele multe care au invadat internetu si cauta sa prosteasca oamenii sa-i dea bani.
Hai fa pasi de pe aici, sa nu te reclam laughing pe aici nu merge cu prosteala, oamenii is saraci, du-te la produs, macar de iti da cineva bani sa faci si tu ceva pentru acei bani.

| Emma0313 explică (pentru relian):

Nicu nu ma cunoști, ti se pare de ras? Nu al cerut bani sunt mulți în situația mea, nu am casa mea, mama a divorțat și sta în chirie cu mine și sora mea, nu are posibilitatea sa îmi dea bani de naveta, nu caut pe cineva cu bani, când am spus ca n am avut o familie normala, da, nu am avut, numai certuri și bătăi aproape în fiecare zi și fost, nu am avut părinți care sa ne crească frumos și normal, pe nimeni n ar interesa dacă as pleca de nebuna, fiindcă de multe ori as fi putut sa mi gagsec pe cineva care sa ma întretina și scăpam, dar mie nu mi trebuie asa ceva, vreau sa muncesc cinstit. M as duce cu ziua sa muncesc dar mama nu e de acord. Cu ea nu ma înțeleg și pot degenera lucrurile foarte rău dacă ma duc sa muncesc asa. Nu mai judecați dacă nu cunoașteți, sper ca viata sa-ti dea după sufletul pe care l ai.

| relian a răspuns:

Sa spuna cuiva lui dullcat fata asta catastrofa, o duce mintea nici cit un gindac laughing daca e asa cum spune ea, sa faca bine sa-i dea fetei ceva banuit pentru drum laughing daca se tot pricepe ea la toate le stie fata asta ca din carti laughing

Asa ca dullcat, decat sa dai doara din gura a proasta, fa bine si ia legatura cu fata, cerei datele, trimite-i ceva bani de drum.

Nici sa citesti nu stii, dar te bagi ca gindacul ala la faina de griu laughing ia vezi, fata are casa, asa sa si exprimat ca ea nu pleaca de acasa fara bani.

Mai citeste, ca nici familie nu mai are, dar are fata casa, ar pleca si nu sar mai uita inapoi si acu, lasa si casa si toate laughing

Deci fatuca noastra se pare are casa, are de toate, numa bani de drum duce lipsa si nu pleaca nici daca iai da si masina la scara laughing

Dullcat, esti catastrofa fata. Pina acu cum a supravietuit, fara iubit, prieten, fara familie, fara munca, laughing poate ca ai tinut-o tu mai stii laughing

| Freya1 a răspuns:

Ai grija cum cauți de munca asa pe net ca nu ști peste cine dai și unde te duce.
În străinătate te duci cu, cunoscuți și la sigur, nu asa de pe internet.

| Emma0313 explică (pentru Freya1):

Mulțumesc mult pentru grija, dar nu am cunoscuți care sa ma poată ajuta, trebuie sa o iau pe cont propriu, și e greu când nu ai îndrumare

| anonimg a răspuns:

Sfatul meu este să îți continui studiile.
Contactează www.adra.ro
Este o organizație non-guvernamentală care te ajută oamenii în situații deficile. Are un proiect numit "Vreau la școală" prin care susține elevii și studenții defavorizați (adică aceia care nu au bani) să-și continue studiile.
Deasemenea ADRA te poate susține financiar și material în funcție de nevoile tale și ale familiei.
Nu te costă nimic. Îți trebuie doar puțin curaj să îi contactezi la telefon sau pe e-mail.

În ce privește străinătatea, nu este ușoară. Chiar și forțele de muncă din județul tău au oferte de munca în străinătate (adică anofm lucrează cu firme serioase din străinătate); și în caz că firma este sau devine neserioasă, prin faptul că pleci prin forțele de muncă (adică prin anofm-asociatia pentru ocuparea forțelor de muncă) ai într-un fel spatele asigurat. Adică statul român va putea trage la răspundere firma respectivă din străinătate.
Multe (dacă nu chiar toate) asigură transport, cazare și mâncare angajaților, și banii îți vor fi opriți din salariu.
Dar chiar și așa, dorul de casă va pune stăpânire pe tine cum nici nu-ți imaginezi.
Ofertele de muncă se găsesc în clădirea AJOFM/anofm din județul tău. Adresa, zilele și orele când este deschisă -toate le găsești pe internet.

Totuși, eu te sfătuiesc să-ți continui studiile. Vezi mai întâi ce rezolvi cu ADRA. La urmă te gândești la altceva.

| Emma0313 explică (pentru anonimg):

Nu sunt la facultate, am doar liceul. Și sunt și la mine locuri de munca, dar nu am un venit cu care sa ma descurc pana la primul salariu. Iar dorul de casa probabil nu va fi, fiindcă n am avut niciodată o familie normala, nu ma leagă nimic frumos de tara asta. Mulțumesc mult pentru informații

| Eireann a răspuns:

Ce te pricepi sa faci sau ce vrei sa faci? Chelnerita, manechiurista, lucratoare in agricultural, menaj, badabta, babysitter, etc? Ce limbi straine vorbesti? Transport, cazare, masa sunt niste cheltuieli pentru angajator deci trebuie sa ii renteze.

| Emma0313 explică (pentru Eireann):

Știu ce spuneți. Am lucrat doar 2 luni ca vânzătoare. M as pricepe la ceva ospatarie sau menaj, de început. Dar limbi străine știu doar engleza, nivel mediu, însă la modul conversațional n am lucrat cu ea.

| Marius22222222222 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, te pot ajuta sa te pun in legatura cu mătușa mea care are o firmă de curatenie in Danemarca. Ideea este ca chiria o plătești si ce manânci însă e o firmă serioasă și te poti adapta usor fiind in curatenie. Firma este doar cu români deci nu e obligatoriu sa stii vreo limba străină. Dacă te interesează imi poti lasă un mesaj!?

| Emma0313 explică (pentru anonim_4396):

Bună, mulțumesc mult, m ar interesa, dar nu știu cum sa fac cu banii, peste 2-3 luni oare m. ar accepta?

| anonimulll12345 a răspuns (pentru Emma0313):

Dar prietenul tau dc nu te ajuta? Sunt multe joburi, cu munca usoara dar u have to speak and understand english, poate ai putea exersa engleza? Eu lucru in strainatate pe moment si stiu situatia, iti pot da mai multe detalii

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma0313):

Cu bani de drum? Cred ca te-ar putea ajuta si ei daca chair iti doresti sa muncesti.

| Emma0313 explică (pentru anonimulll12345):

Nu am prieten, și o sa vad cum fac, știu ca nu e ușor. Mulțumesc

| Emma0313 explică (pentru anonim_4396):

Nu am niciun venit și nu as putea pleca asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma0313):

Cum doresti, daca e vrei te pun in legatura cu ei ca sa fi sigura ca ai un loc acolo si cand esti pregatita poti pleca.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este curioasa de munca laughing nu vezi ce spune, ca ea fara bani la ea nu pleaca, nici dei asigura cineva tot, inclusiv bilet de drum.Asta nu-ti spune nimic? Voi astia care ati raspuns, nu analizati ce spune fatuca asa?
Ea vrea sa aiba bani la ea, indiferent cei asigurati voi pe undeva, ea trebuie sa plece de acasa cu bani la ea.
Iara ea bani saraca nu are laughing asa ca pe aici de aia a intrat, poate gaseste un prost sa il conviga sa-i dea ceva bani laughing deci este din alea care stau si prostesc oamenii pe internet, au invadat peste tot. Is genul ala de fete care nu vor nici sex sa faca pentru bani, umbla doar cu prosteala, baga tot felul de povesti, regula generala este aia cu familia, provine din famile naspa, nici nu mai are, nici nu sar uita inapoi laughing chestia asta e prezenta la toate basmele lor, apoi dupa caz continua povestea.

Unele au si copil, care chipurile ar fi bolnav, va arata si retete medicale daca e laughing nu vor ajutoare, haine, mincare, vor bani sa isi plateasca chiria, bani sa aiba la ea de drum laughing

Ai vazut, no intereseaza nici daca cei iai propus tu, iar da si bilet de drum si cazare si masa, ea fara bani de drum nu pleaca laughing
Asa ca fa bine si dai ceva bani, apoi no sa o mai gasesti pe nicaeri laughing ori cine stie cu ce poveste mai apare.

Aveti grija de cine va este mila, cum am spus asta au invadat internetu, nu mai ai loc sa faci ceva ca dai peste ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. As putea sa ma interesez in nyc daca ai vrea. Lasa-mi un mesaj in privat daca doresti.

| Emma0313 explică (pentru anonim_4396):

Buna, nu ti pot lasa mesaj

| TatianaIstrate a răspuns:

Gasesti aici locuri de munca in strainatate, dar e important sa cunosti macar o limba de circulatie internationala pentru un job mai bine platit. Iata ce optiuni ai in acest moment -- https://www.ejobs.ro/locuri-de-munca/strainatate

| anonimulll12345 a răspuns:

S-ar putea sa te pot ajuta eu la serios, dar vorbesti engleza?
Ce limbi vorbesti?

| Emma0313 explică (pentru anonimulll12345):

Engleza

| anonimulll12345 a răspuns (pentru Emma0313):

Sunt multe agentii care ofera loc de munca in Olanda, nu necesita nici o calificare doar sa stii engleza Cazarea iti trage automat din salariu, transportul pana in strainatate cateodata te ajuta agentia si iti trage din salariu dar masa pana la primul salariu trebuie sa o asiguri tu. Ai discord sau Facebook ceva?

| Emma0313 explică (pentru anonimulll12345):

Știu limba engleza dar nu am folosit o niciodată la un loc de munca. Nu am un venit pentru care sa mi pot asigura masa. Mulțumesc oricum, știu ca e greu ce cer, dar nu i ușor când ai zile când vrei sa renunti la tot și zile când decizi sa lupți

| anonimulll12345 a răspuns:

Ai putea schimba la setari la TPU sa iti pot scrie in privat? Sa permiti mesaje de la utilizatori juniori
Stiu locuri de munca serioase, cu contract oficial si legal ce-l semnezi inca de dinainte sa pleci. Munca ti asigurata de agentie totul foarte oficial. Tot ce ai nevoie ii de bani pana la primul salariu, salariile se platesc saptamanal. S-ar putea sa te mai pot ajuta cu bani

| dullcat a răspuns (pentru anonimulll12345):

Nu e nicio setare de facut, ci asa e de la site.Cand ai sub 100 de raspunsuri date in total, statutul de junior te impiedica sa poti trimite mesaje.Cand ai peste 100 devii senior si poti trimite cui doresti.

| anonimulll12345 a răspuns (pentru dullcat):

Sunt curios ce s-a ajuns cu fata asta, La inceput m-am gandit s-o ajut dar faza e urmatoarea: Ea tot are nevoie de ceva bani pentru inceput, bani care n-as da numa asa la o necunoscuta. Si daca o ajut sa se angajeze tinand cont de unde e: poate nu face fata, nu stie sa se compoarte si e data afara, Dupa care o sa ma invinovateasca pe mine si imi va face probleme. Si nu mi-ar da banii inapoi sau multumi asa cum vreau eu. Balanta dintre risc si potentiale beneficii nu imi convine
Eu am plecat afara cu un job gasit pe net fara a cunoaste pe cineva dar aveam bani de start si stiu sa vb engleza la nivel mediu si is mai "civilizat". Faza ii ca din toata europa muncitorii veniti din Romania sunt cei mai dubiosi si badarani - lucru ce nu e acceptat in multe locuri si is dati afara., pana si Bulgarii sunt mai civilizati. (Turcii nu sunt parte din UE)

| dullcat a răspuns (pentru anonimulll12345):

Pai cred ca o poti intreba in privat.Nici mie nu imi place sa ajut cu bani asa pe internet.Prefer sa o fac direct in orasul meu, nu-i nimic gresit aici.Chiar si daca ai ajuta-o, nu ar trebui sa te invinovateasca.Fiecare e liber sa primeasca sfaturile si sa cantareasca bine folosind propria judecata.Nimeni nu e responsabil daca eu am ales sfatul lui Cutarescu si am iesit prost.Doar eu sunt responsabila.Asa e cel mai matur/sanatos de gandit pe termen lung, ca sa inveti si sa te dezvolti ca individ.

| anonimulll12345 a răspuns (pentru dullcat):

Nu-i pot scrie in privat ca is utilizator junior si oricum observ ca nu a mai intrat pe cont. Stiu locuri de munca unde te poti alege cu +300 de euro in mana pe saptamana (suma ce primesti dupa ce deja ti-a tras costul cazarii si diverse) Munca nu e mai grea ca in Romania singurul criteriu e sa vb Engleza.
I-as fi spus prin ce agentie sa vina si unde, dar ulterior la job tot singura trebuia sa se descurce, eu i-as fi dat numa asa bani pentru cele zilnice

| Emma0313 explică (pentru anonimulll12345):

Bună, dacă mai dorești să mă ajuți, o să încerc să îți trimit mesaj aici

| anonimulll12345 a răspuns (pentru Emma0313):

Hello, n-am mai intrat pe TPU. Deindata ce la altii ti-ai aratat profilul de Facebook sa vada cum arati, mie dc nu imi poti face asta?
Simplu: Eu iti pot spune cateva agentii sau locuri de munca unde se zvoneste ca ar fi munca usoara, poate chiar unde ma aflu eu acum(dar plec in curand) dupa care e randul tau sa te descurci.
U ai nevoie de bani de drum lucru pentru care agentia te poate imprumuta daca vor in functie de cum reusesti sa vb cu ei.
Si bani pentru cele zilnice pentru 2 saptamani pana iti vine primul salariu Bani pentru cele zilnice ti-as mai putea da eu dar... desigur nu promit nimic, depinde daca si cum reusim noi 2 sa negociem. Daca vrei scrie-mi pe Facebook, da-mi profilul tau vreau sa vad si eu cum arati si mai vedem. De acum o sa intru zilnic pe TPU pentru cazul in care imi scrii

| Emma0313 explică (pentru anonimulll12345):

Nu am dat la nimeni profilul meu de Facebook

| anonimulll12345 a răspuns (pentru Emma0313):

Cauta pe google carriere.international, randstad, sbaflex etc sau oricare site ce iti da la rezultatea cautarii: locuri de munca in Olanda si sa aiba pagina proprie nu numa anunturi simple de Facebook., Sau cauta pe siteuri pentru joburi best jobs, europa jobs etc. Bagi cv-ul sau dai mesaj la recruiter si vezi. Prima data asa am facut am plecat afara de singur.
In rest n-am ce-ti spune atat timp cat u esti rece cu mine.

| Emma0313 explică (pentru anonimulll12345):

Spui că sunt rece cu tine. Adică trebuie să mă dau pe mine la schimb pentru ca tu să mă ajuți?

| anonimulll12345 a răspuns (pentru Emma0313):

Ca ajutor simplu: Apeleaza la agentiile de mai sus https://www.sbaflex.com/ro/,https://carriere.international/en/ etc Acestea sunt agentii 100% legite, cu joburi reale fara teapa garantat. Esti multumita de ajutor?
La tine se pune problema ca n-ai bani de bilet si de mancare, asta este problema ta nimeni necunoscut nu te ajuta numa asa... "branza e pe bani." Daca vrei ajutor personal de la mine Vreau sa vad cum arati si mai vorbim, in rest mai mult decat sa-ti bagi cv-ul la siteurile de mai sus si vezi ce vorbesti cu ei nu am ce spune.

| Emma0313 explică (pentru anonimulll12345):

"brânza e pe bani", da, tu mă ajuți, dar ce vrei la "schimb"? Că doar nu mă culc cu oameni ca să mă ajute. De ajutat, nu mă ajuți tu doar așa. Deci nu mai e ajutor, ci vrei schimb pe schimb, eu n am ce să ofer în schimb.

| anonimulll12345 a răspuns (pentru Emma0313):

E irelevant sa ma repet, ce spui tu sa iti dea masa si tot gratis pana la primul salariu nu se face nicaieri, daca cineva iti promite sigur e teapa si ajungi la rau. Gandeste-te RATIONAL: Ce angajator ar risca sa imprumute pe cineva necunoscut cu 0 experienta care poate nu se descurca nici 1 zi? Ca doar muncitori necalificati se gasesc fara numar. Unde lucru eu saptamanal vin oameni noi, dar cum vin asa pleaca in perioade scurte din x, y motive, imagineaza-ti ce pierdere ar avea angajatorii daca i-ar imprumuta pe toti astia si ar pleca inainte sa plateasca inapoi?
In cazul tau m-as angaja undeva in tara ca doar sigur exista fabrici in zona ta pana strangi bani si experienta de lucru/viata dupa care pleci in strainatate, (sau te imprumuti la neamuri). Daca n-ai mai lucrat nici macar in tara poate pur si simplu nu te descurci in strainatate si ce te faci singura intr-o tara straina?

Si eu am avut copilarie traumatizanta poate mai ceva ca tine am inceput viata singur si cu 0 lei in portofel dar am lucrat in tara ca joburi simple se tot gasesc si m-am descurcat, dupa care am iesit in strainatate singur fara ca cineva sa-mi dea vreun sfat sau ajutor - dar bineinteles aveam bani economisiti in portofel nu stateam sa astept primul salariu. Si m-am descurcat
Acum oricum foarte curand las strainatatea si revin in tara sa ma relaxez, cand ti-am scris prima data ma gandeam ca poate devenim prieteni pe beneficii: te ajut si eu ma rasplatesti si tu. ca is tip singuratic si cinstit. Dar din pacate n-a mers. mai mult n-am ce spune.

| Emma0313 explică (pentru anonimulll12345):

Am înțeles, mulțumesc atunci

| anonimulll12345 a răspuns (pentru Emma0313):

In zona ta poate is si mai putine joburi ca nu e zona industrializata, da se poate trai si in Romania. In strainate depinde de noroc, depinde de ce fel de oameni dai. Pe langa munca un lucru ce impinge pe multi sa plece is cazariile care is praf si pentru standardele din RO.
Eu m-am descurcat da poate am avut si noroc am strans banii dar de cate ori voiam sa plec de nervi...
Acum e prea tarziu dar de la inceput de erai mai deschisa ti-as fi putut fi un ajutor de nadejde
Da ma intreb: Daca n-ai job tu din ce traiesti acum? De unde ai pentru cele zilnice?

| Emma0313 explică (pentru anonimulll12345):

Cum sa fiu mai deschisa, sigur nu mă ajuta-i tu doar asa, că vrei tu să ajuți, am spus că nu mă culc nimeni și nu vreau bani pe nimic. Dacă nu se poate, am înțeles, nu plânge nimeni

| anonimulll12345 a răspuns:

Emma, sa recapitulez: ma refer la locuri de munca de la agentii renumite -poti verifica autenticitatea pe net inainte, DACA ne intelegem bine iti spun chiar locul unde sunt eu. Munca este relativ usoara nu ai nevoie de nici o calificare doar sa stii limba engleza si sa stii sa te comporti civilizat (multi Romani sunt dati afara ca nu stiu sa se compoarte) Agentia se ocupa de cazare si tot, cateodata te si imprumuta sa ai bani de transport. Banii de transport pana in tara cutare is undeva la sub 1.000 de lei(200 euro). Mancarea costa aproximativ ca la noi in tara numai ca s-ar putea sa nu poti gati asa ca pentru 2 saptamani pana cand primesti primul salariu ar veni aprox 100 de euro adica 500 de lei. Salariul saptamanal este de aprox 400+ euro din care trage cazarea si te alegi cu vreo 300+ euro in MANA din care mai platesti doar mancarea
Orice ai face tot ai nevoie de ceva bani sa te descurci in prima saptamana, eu te-as putea ajuta cu bani si sfaturi dar sa fim realisti as dori sa vb in privat intai sa stiu cine esti, sa ne cunoastem si vedem ulterior. Nu sunt un loverboy laughing Am avut si eu viata grea, probleme de familie cand am plecat prima data in strainatate eram ca tine, nu stiam pe nimeni doar ca aveam ceva bani adunati cu care m-am descurcat. De asta spun hai sa ne cunoastem intai, doar vb si vedem ulterior, nu ai nimic de pierdut din putina vorbareala. am 30 ani

| Emma0313 explică (pentru anonimulll12345):

Mulțumesc pentru răspuns, folosești Instagram sau Facebook pentru a putea vorbi?

| anonimulll12345 a răspuns (pentru Emma0313):

Spune-mi contul tau de Facebook sa te caut, Discord n-ai? Asta e al meu

| Emma0313 explică (pentru anonimulll12345):

Îmi apare un cont nou, fără postări, nimic, nu știu ce să cred

| anonimulll12345 a răspuns (pentru Emma0313):

Uite care e treaba, 1.Eu sunt un tip anonim cum si numele imi sugereaza, in viata reala n-am prieteni sunt un tip foarte retras. 2 Eu iti pot arata siteurile oficiale de la companiile respective. 3.Aici vine partea mai complicata, tu tot o sa ai nevoie de ceva bani macar de transport - exceptie daca reusesti sa negociezi cu agentia de recrutare. Si categoric o sa ai nevoie de ceva bani de mancare. Eu te-as putea ajuta in mai multe aspecte dar desigur nu promit nimic inainte sa stiu cu cine vorbesc - partea asta e foarte subiectiva tine de cum ne intelegem. Eu nu te cunosc, tu nu ma cunosti - prima data sa ne cunoastem
Si 4. Tine si de tine nimeni nu iti poate garanta ce te va tin la locul de munca,
Vorbim mai mult maine dimineata, scrie-mi daca vrei, sterg l1nkul de Facebook sa nu ramana public aici

| anonimulll12345 a răspuns:

Hello, cmf? Ti-ai mai gasit loc de munca? Doresti sa socializezi cu mine. Putem negocia ceva online incat sa te mai ajut financiar

| anonimulll12345 a răspuns:

Hello vad ca nu esti activa si poate nu vei citi acest raspuns, dar pe scurt te-as fi putut ajuta foarte serios! acum logic si eu is B, genu de tip fara prietena si emotional distrus si imi doream "recompensa" de la o fata. Dar cred ca ar fi trebuit sa te ajut fara sa cer de la tine ceva, doar sperand ca ma vei recompensa asa de bun simt
Eu dupa 1 an de lucru am economisit 15.000 de euro, dar tot degeaba is incapabil sa-mi gasesc o iubita inclusiv cu bani multi
De acu incolo trebuie sa nu mai fiu asa zgarcit

| Emma0313 explică (pentru anonimulll12345):

Bună, recompensa din partea mea ar fi fost în bani că altceva nu aș avea ce. Dar momentan am găsit ceva și sunt ok încă câteva luni, dar dacă mai ești dispus să mă ajuți îmi poți pe viitor îmi poți scrie

| Costel_Rarinca_2000 a răspuns:

Te pot ajuta cu un loc de munca in belgia

| Costel_Rarinca_2000 a răspuns:

Ti.am lasat mesaj la cererea de prietenie cu Facebook.ul meu daca vrei mai multe detalii ca nu vreau sa imi dau share la Facebook

| Emma0313 explică (pentru Costel_Rarinca_2000):

Deci e în regula acel link?

| Costel_Rarinca_2000 a răspuns (pentru Emma0313):

Da e link.ul meu de Facebook