| IoanaAnghel24 a întrebat:

Buna! Stie cineva diferenta dintre cineast si producator de film?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

„Cineast, se poate defini profesionistul care lucrează în domeniul producției de film. Realizatorul de film - scenarist, regizor, artist - preferă numele de cineast pentru că acesta se referă direct la activitatea lui, aceea de lucrător în domeniul creației de film."

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi si acelasi lucru, dar in general un cineast poate fi si scenaristul iar producatorul este cel care finanteaza filmul, cel care are controlul asupra bugetului si cheltuielilor.
Probabil au mai multe atributii decat ce am enumerat eu, e doar o parere.