| YLLL a întrebat:

Stiu ca e cam tarziu sa pun aceasta intrebare dar sunt in dilema. Tocmai am terminat clasa a 12 a si pe parcursul anului m-am tot gandit ce facultate sa urmez, sau ce m-as vedea facand pe viitor. Sincer, imi place partea artistica( am facut dans modern si hip hop 8 ani de zile, dar am renuntat cu inceperea clasei a 12 a ), dar din cate stiu eu doar la Bucuresti exista o facultate pentru asa ceva, (UNATC daca nu ma insel). Desi imi place, totusi ar fi prea greu pentru mine, nu am pe nimeni la Bucuresti si e destul de departe de orasul meu. Deci ideea asta pica. O alta meserie care mi-ar placea ar fi cea de Make up artist, mereu mi-a placut sa imi cumpar produse, sa ma machiez. Oricum pentru asta voi face un curs, si ar putea fi un al 2 lea job. Insa m-am tot gandit la jobul de baza si cred ca mi-ar placea meseria de secretara sau ceva de genul. Ceva la birou. Imi place sa completez, sa scriu si sa lucrez la calculator. Dar nu stiu ce facultate (in Cluj) as putea sa urmez. Business ar fi ok? Se face matematica? Va rog sa imi dati un sfat daca puteti. Multumesccc!

6 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Incearca sa privesti mai sus. Daca nu vrei matematica, incearca jurnalism sau drept. La tot ce este business sau economie se face si ceva matematica. Pentru mine nu e mare lucru ce se face acolo, dar eu am absolvit mate-info. Pentru tine ar putea fi dificil.

| YLLL explică (pentru SkyPilot):

Asta e problema ca as vrea undeva unde nu se face mate. Matematica a fost un chin pentru mine in generala si cei 2 ani din liceu. Eu am terminat la filologie bilingv.

| SkyPilot a răspuns (pentru YLLL):

Mergi la drept. Daca muncesti serios in facultate si ai note bune, ai sanse destul de bune, pana termini tu nu va mai fi totul pe pile si spagi. Deja lucrurile se schimba. Filologia e buna, pentru drept iti trebuie papagal si cultura si ar trebui sa le ai pe amandoua.
Parerea mea este sa nu mergi la filologie, optiunile sunt destul de limitate.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Cu adevarat sau fara nu ar strica totusi sa incerci la Bucuresti la Unatc si daca ai facut dans atat de timp pe partea de HIP-HOP ai putea participa la evenimente si sa faci bani aici deci nu ar fi imposibil (eu lucrand curent in Bucuresti).
Pe de cealalta parte pentru munca de secretara si cea de make up artist nu iti trebuie facultate, deci nu vad de ce sa le implici aici. depinde ce vrei in viata mai multi bani sa fii cineva sau sa faci altceva.
Te hotaresti alege!

| YLLL explică (pentru MeConstantine):

Multumesc pentru raspuns. Daca as fi din Bucuresti probabil as incerca, dar sincer nu imi permit sa merg, plus ca as fi singura acolo, si cunosc destul de bine situatia dansatorilor din Bucuresti, e o concurenta destul de mare, majoritatea care predau sunt dansatori din diferite trupe de la emisiuni sau sunt dansatori la vedete.

| MeConstantine a răspuns (pentru YLLL):

Buna,
Da si nu sunt de acord cu tine dar sunt multi dansatori care merg si la evenimente care sunt seara si cstiga in weekend, adica dansatori care merg la nunti cate jumatate de ora, la botezuri sau la alte evenimente. Da aici este o dinamica foarte mare dar totodata ai avea ocazia sa faci ceva ce iti place. Pe de alta parte asa cum am scris facultate este bine sa faci happy Dar cu dansul nu te vad lucrand doar la birou happy. Personal si mie imi este greu acum pentru ca uneori imi vine sa urlu si sa ma plimb sau sa dansez.
Succes oricum in orice ai alege