| sonykis a întrebat:

sunt cl a 9! doresc sa devin stomatolog! invat normal media e de 8. 98! acum la liceu din cite stiu trebuie sa merg la real! insa nu pre iubesc matematica! e posibil sa intru la facultatea umf din iasi daca termin un liceu umanist?

2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pentru un profil medical, trebuie sa stii fizica (optica in special), chimie (organica), anatomie. Daca mergi la liceu la profil real ai sanse mai mari, deoarece aceste materii sunt mai bine predate la real decat la uman.

| Dana211 a răspuns:

Poti intra daca inveti. Eu am o prietena care a intrat cu 10 la medicina si a facut umanul deci se poate. Nu are rost sa te chinui la real daca nu iti place pentru ca biologia o poti invata singur/a iar la chimie oricum vei face meditatii daca vrei sa iei o nota mare si sa intri la buget sau vei face pentru ca hai sa fim seriosi la cum se face scoala la noi in tara...