| giulianito a întrebat:

sunt un baiat care anul acesta termin clasa a 9 dupa aceasta doresc sa merg la un liceu in iasi! spuneti-mi v-a rog orice pas ce trebuie sa-l fac ca sa devin un stomatolog! doresc sa-mi spuneti studiile pe care le urmez si cit costa contractul pe an!

2 răspunsuri:
| andrey69sex a răspuns:

Buna sunt din iasi la liceul vasile alecsandri de langa mall si daca vrei un liceu bun depinde daca esti printre primii 3 maxim 5 la tine in clasa poti veni la racovita, negruzzi sau national daca esti de locul 5-6 vino la alecsandri, eminescu sau cantemir licee bune lejere si traiesti viata,,, catdespre stomatolog medicina presupun...baga biologie

| dukas a răspuns:

Ca sa poti intra mai usor la facultatea de medicina, unde poti opta pentru stomatologie sau medicina generala, e bine sa mergi la un liceu cu profil bio-chimie, pentru ca la admitere se da Anatomie si la alegere intre chimie si fizica, dar majoritatea aleg chimie (asa de da la UMF Carol Davila din Bucuresti). apoi, dupa ce termini liceul si promivezi bacul, te duci si dai admitere la facultate la stomatologie. dureaza 6 ani, dupa care vei fi medic stomatolog cu acte in regula!
succes!
P.S ...astept funda happy