| Elenaeli22 a întrebat:

Sunt clasa a 7-a si as vrea dupa liceu sa dau la Academia de Politie imi doresc foarte mult.Dar cam ce liceu trebuie facut si ce materi importante se cer? Am auzit ca romana,istorie, limbi straine asa e? As vrea sa stiu mai multe informati.Cel mai bun raspuns primeste fundca.

Răspuns Câştigător
| CartoonN a răspuns:

Un liceu unde au profil uman. Intra la stiinte sociale sau filologie.
Se dau examene la romana, istorie si limba engleza.
La romana te rupe cu stilistica si gramatica, literatura nu e deloc.
E destul de dificil sa intri la Politie dar nu imposibil, daca inveti poti intra nu doar cu pile.
Bafta si pune si te mediteaza la romana, eventual intr-a 12-a.
Desi, sfatul meu, pastreaza clasa a 12-a pentru. bac,pregateste-te pentru. bac,apoi ramai un an acasa,an in care te pregatesti pentru. academie.
E materie stufoasa si iti cere timp, asa daca imbini invatatul pentru. bc cu cel pentru. academie, exista sanse sa nu excelezi in nici o parte.
Intra pe site-ul academiei, cel dat mai sus si lamureste-te tu mai bine, in ceea ce priveste testarea.
Bafta!

2 răspunsuri:
| gingergirl1 a răspuns:

Si eu tot la academie vreau happy sa dau. Abia acum am trecut a 9a si da,trebuie sa te duci la filo,e cel mai bun profil pentru asa ceva,parerea mea,dar si la stiinte e ok daca esti o persoana mai comoda ca sa zic asa laughing Si da,trebuie sa stii foarta multa romana,istorie si englezawinking Si sa nu uiti de proba fizica, e proba eliminatorie, mie de aia mi-e frica mai mult dar cu mult antrenament consider ca se poate trece proba respectiva. Aa, si trebuie sa ai si inaltimea corespunzatoare, baieti minim 1.70 fete :1.65 minim,, ma rog am vazut politiste si mai "pitice" dar cu siguranta au avut pile, daca ai rude cu un grad mare in politie intrii fara probleme.
Succes :*

| yonwtz007 a răspuns:

La academia de politie se cere:
-istorie
-romana(gramatica...
-engleza
-educatie fizica(alergarea de rezistenta si de viteza)
intra aici:
http://www.academiadepolitie.ro/