| Ingerfararipi333 a întrebat:

Sunt fata, am 18 ani si vreau sa fiu voluntar pe Smurd! Insa nu stiu cum sa procedez, si as vrea sa ma ajutati cei care stiti mai bine. Sunt din judetul Ialomita si am cautat si pe site-ul Inspectoratului Judetean de Urgenta Ialomita insa n-am gasit nimic in legatura cu urmatoarea etapa de recrutare in voluntariat. Unde sa merg sa ma informez? Trebuie sa ma duc la inspectorat in Slobozia sau pot merge si la pompierii din municipiul Urziceni? Stiti cand este urmatoarea etapa de recrutare? Va rog sa ma ajutati cu mai multe detalii, as fi recunoscatoare. Multumesc

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ca sa fi voluntar pe smurd trebuie sa stii sa faci injectii sa acorzi primul ajutor adica sa ai la bază notiuni de medicină, sa nu i ti fie frica de ace de sînge, tu crezi ca este asa usor? Acolo sunt cazuri reale nu fictiuni din filme, vin oameni accidentati cazuri grave, si acum cu acest covid rezisti tu imbracată in toate combinezoanele si halatele alea de protectie? Pe caldurile astea? Ca sa fi voluntar la smurd sau in spitale trebuie sa ai o sanatate bună si o rezistenta fizică bună.

| Werrich a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

La 18 ani fără studii medicale ar putea maxim sa o pună sa imparta pliante despre prevenirea Covid-19, nu sunt nebuni sa o pună paramedic.

| Anothergirl22 a răspuns:

Hei! Eu sunt voluntar pe ambulanță! Din câte știu eu, in perioada asta nu se fac nici recrutări, din cauza stării de alertă. Și activitatea noastră de voluntariat s-a sistat din 13 martie, din cauza acestui virus.
Când se va relua activitatea, să știi că urmează să faci niste cursuri, apoi vei da un examen practic, de resuscitare (la noi s-au dat și unul teoretic pentru a intra la cursuri și a fost super serios, nu a intrat toată lumea).
Ca sa te interesezi, cred că cel mai simplu ar fi sa le cauți numărul de telefon pe site și să-i suni happy
Mult succes