| Badrock a întrebat:

Bună! Sunt fata și anul acesta am terminat liceul. Am dat bacul și trebuie sa dau în a 2 a sesiune la istorie, nu e o problema asta fiindcă știu ca îl iau. Momentan nu vreau sa urmez o facultate.
Vreau sa știu dacă pot urma cursuri de calificare gratuite.
As vrea sa urmez ceva în domeniul de hairstyling.
De fapt sa fiu sincera, eu nu știu dacă îmi va placea sa lucrez în acest domeniu, încă nu știu ce vreau. Nu ma cunosc foarte bine, nu știu ce vreau de la viata. Ma uit la unii și vad ca ei deja au niște planuri fixe și vor sa le îndeplinească, știu ce vor de la viata. Dar eu nu sunt asa, nu am lucrat niciodată, pana acum m-au întreținut ai mei, îmi e frica dacă nu o sa găsesc ceva sa-mi placa, dacă nu o sa ma descurc.
Într-o perioada am vrut sa pun unghii cu gel, dar mi-am dat seama ca nu ma pasiona și m-am lăsat. Deci unghiile nu sunt de mine.
Și ma gândesc poate nici ca hairstylist nu o sa-mi placa.
Voi ce meserii știți pentru fete, ceva mai ușor, nu vreau sa merg nici pe șantier.
Mersi

7 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

In desertul realitatii nu e chiar ca in filmele Disney. Poate 1% din oamenii de pe planeta asta lucreaza intr-un domeniu care ii pasioneaza cu adevarat si merg la munca cu drag.

Asta cu "nu stiu ce vreau de la viata" e all nice and dandy, dar stand acasa nu prea vei afla ce vrei de la viata. Vei ajunge sa te complaci in confortul oferit de ai tai si cu cat stai mai mult asa cu atat inertia o sa fie mai puternica si mai greu de intrerupt.

La inceput mergi sa lucrezi unde gasesti, iti dezvolti un set de abilitati, inveti cum e intre oameni, si in paralel poti experimenta cu diverse chestii. Crezi ca toate coafezele sau manichiuristele au visat de mici sa tunda pe altii si sa puna unghii cu gel? Crezi ca vin la munca cu ochii sclipind de bucurie? E un job, iti pune mancare pe masa si iti confera o oarecare independenta daca esti sarguincioasa si te dedici.

Apoi cand o sa ai ceva in spate, niste cunostinte, niste economii poti experimenta si cu alte domenii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic să mergi și la facultate și la serviciul de coafeză, dacă ești interligentă și crezi că poți să le duci pe ambele. E important să ai cât mai multă școală.

| andrei8888p a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce e important sa ai scoala? sa iti pierzi timpul si sa nu faci nimic cu viata ta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru andrei8888p):

Pentru că în 2023 și ca paznic te-ntreabă dacă ai diplomă de bac. Nu e obligatoriu, dar e un avantaj.
Dacă ai diplomă de bac și te angajezi la Mc(de ex.) în timp poți deveni mai mult decât un lucrător comercial.

| andrei8888p a răspuns:

Facultatea e o mare prostie, imi pare rau de tine ca ti ai pierdut timpul cu liceul, puteai sa faci o scoala profesionala cu domeniul hair-stylist si dupa aveai si o diploma in domeniul respectiv, dupa puteai sa faci un seral si dădeai si bacul.
Cat despre meseria de hair-stylist, e o meserie avantajoasa doar daca tunzi bărbați, la femei ai mult de lucru si nu câștigi mai nimic, cursul nu este foarte greu.
Eu sincer iti zic sa faci un curs de gene sau make-up ca sunt meserii mai avantajoase.
In toate meseriile de acest gen trebuie sa fii o persoana sociabilă cu clienții

| Elena093 a răspuns:

Hey! Păi, mai bine să încerci in domeniul de beauty decât nimeni, nu? Cursuri gratuite nu știu dacă sunt, dar știu că există plătite.

| Elena093 a răspuns:

Nimic*