| Deny5082yy a întrebat:

Buna! Sunt in clasa a 11 și mereu mi-a plăcut domeniul stomatologic. De cele mai multe ori merg la medic stomatolog din plăcere și îi apreciez enorm pe medici si asistenții lor. De ceva timp tot mă gândesc să dau admitere la facultate de medicină dentară, dar în ultimele zile s-au schimbat lucrurile. Nu mai sunt chiar așa de sigură dacă să mai dau admitere la facultatea de medicină dentară (UMF Iași).mi-e teamă ca nu am să fac față și dacă termin facultatea să rămân fără loc de muncă. Mulți zic ca nu merită să devii medic stomatolog dacă nu îți faci un cabinet (iar eu din mai multe motive nu o să am cabinetul meu) și ca nu prea ai șanse să fii angajat de cineva. M-am gândit ca poate ar fi mai bine să dau admitere la facultate de asistență medicală și să devin asistentă dentară ca să rămân tot în domeniu. Nu mă văd făcând altceva sincer, dacă e să urmez facultatea de asistență medicală este doar pentru a deveni asistent dentar (pentru ca nu mă văd lucrând într-un spital, farmacie etc.). Întrebarea mea este, chiar merită să fac 4 ani de facultate ca să devin asistent dentar în loc de 6 ani de facultate la medicină dentară + rezidențiat și ies medic stomatolog? De învățat nu i problemă ca învăț eu dar mi-e frică ca după ce am să termin facultatea de medicină dentară să nu mi găsesc un loc de muncă. Meseria unei asistente dentare o consider una frumoasă sincer (normal ca nu se compara cu medicul stomatolog).
Îmi puteți da câteva sfaturi sincere vă rog?

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti prima persoana din viata mea pe care o aud ca merge cu placere la stomatolog. Si am ceva vechime pe lumea asta.
Probabil mergi doar sa privesti.
Parerea mea este sa faci facultatea pentru medic stomatolog. Nu este o facultate usoara si vei avea mult de invatat. Loc de munca ai sa gasesti. Dintotdeauna omenirea a avut probleme cu dantura.

| relian a răspuns:

Unde sunt eu acum sa fii asistenta denytara nu ai nevoie de nici o scoala laughing
Te duci la un cabinet, te angajeaza ala, te invata asa din mers, oricum asistentele nu fac mai nimic, doar da la mina dentistlui ce are ala nenvoie, nu vad pentru ce ai avea nevoie de scoala aia de 4 ani.

Sa afci scoala sa ce? Sa tii un tub in gura pacientului sai absolrvi saliva laughing ba ne lesi cu basmele astea.
Daca esti medeic stomatolog si esti meserias te vor cauta multa lume, nu trebuie neaparat sa ai tu cabinetu tau, ta cauta aia care au clinici sa te ia la ei, sa fii tu specialist bun, restul nu-ti fa griji.

Asa de faciut o facultate multi fac, dar majoritatea is cam pe dinafara la acea meserie, o fac si ei sa fie acolo, ori cum spui tu, cati place.
Si mie imi place sa fiu astronaut laughing dar oare as putea sa devin? Daca nu ai talent, daca nu esti desteapta, meseria aia nu-i de tine, asa ca poti alege sa tii aspiratorul in gura pacientului.

Fiecare trebuie sa se pricepa la ceva.Un dentist slab, in citiva ani se duce de ripa, il ocolesc toti oamenii, pentru ca vorba se duce de colo colo.
Daca esti bun, cum am spus te cauta toata lumea, inclusiv clinici de astea f scumpe, pentru ca aia vor profesionisti sa tina afacerea aia in functiune, sa aiba clienti.

Toata lumea asa cauta nu? Cind ai nevoie de un doctor, de un dentist, intrebi apropaitii, daca stiu ei pe careva bun, citesti comentariile celoir care au fost acolo, stii daca sa mergi sau nu la respectivu.

Asa aca, tu stii daca sa te faci denstist sau asistenta doar.