| Andrei_Raul_1995 a întrebat:

Sunt in clasa a 11-a si am început sa mă gândesc la viitorul meu. Sunt la liceu, profil uman, filologie intensiv engleză. As vrea sa urmez academia de poliție din București. Întrebarea mea este ce specializare sa aleg? Poliție, Jandarmerie, penitenciare? Care aveți ceva informații despre acestea va rog sa postați. Vă multumesc!

8 răspunsuri:
| Aphrodytha a răspuns:

Orice ai alege trebuie sa fii sigur ca ai pe cineva bine pus, si sa incepi sa iti faci o conditie fizica de pe acum, e foarte grea proba fizica pentru cineva ce nu are conditie.

| Andrei_Raul_1995 explică (pentru Aphrodytha):

Conditia fizica nu e o problema happy. Am jucat fotbal 4 ani, alerg oricând am timp liber

| Aphrodytha a răspuns:

Nu numai de alergat este vorba, cauta si tu pe net de probele lor ( eu chiar nu ma pricep) si vezi ce-i acolo. ca daca ar fi numa' de alergat multi ar trece :p

| kevinnn19 a răspuns:

Salut eu iti recomand sa incerci la drept tot in cadrul academiei de politie mi se pare ca este cel mai bun de unde devii procuror in cadrul politiei. Daca nu iti place asta as zice sa alegi politia pentru ca jandarmii nu sunt vazuti foarte bine eu duc tot greul in academie pe ei ii pun la munca tot timpul. Sper ca ti-am fost de folos daca mai ai ceva intrebari legate de acest lucru iti raspund cu placere.

| Andrei_Raul_1995 explică (pentru kevinnn19):

Din ce se da examen de admitere pentru drept in cadrul academiei?

| kevinnn19 a răspuns (pentru Andrei_Raul_1995):

Romana,instorie,engleza/germana/franceza

| madalinplm21 a răspuns:

Totul depinde de tine, ce iti place mai mult, eu dau la politie, dar am inteles ca avantajele materiale sunt la penitenciare. mult succes, invata d-acum

| Andrei_Raul_1995 explică (pentru madalinplm21):

Am auzit si eu ca la penitenciare ar fi mai sigur, avantajele materiale sunt mai bune, deoarece ei nu mai fac parte din M.A.I. ci din ministerul justiției