| Maryna78 a întrebat:

Sunt clasa a8a si m-am gandit sa urmez liceul,, dante alighieri,, sau liceul,, ion neculce,, (din Bucuresti).As vrea sa ma duc pe profil de filologie. Este usor la filologie? La ce voi dau examene daca aleg un profil uman? Am auzit ca este super acolo, sunt profesorii buni si oameni de treaba... Vreau sa stiu daca se poarta uniforma si care liceu esti mai bun.

2 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Usor nu este niciunde, daca nu inveti, la filo nu faci mate, fizica chimie...dar trebuie sa te gandesti bine ce vrei sa faci mai departe, la ce facultate vrei sa mergi.

| danny2oo932 a răspuns:

La Evaluarea Nationala se da Matematica si Limba Romana, indiferent de ce profil alegi ulterior. La filologie faci exact aceleasi materii ca restul profilelor, insa din clasa a 11 a nu se mai fac Matematica, Fizica, Biologia si Chimia, in schimbul acestora intra cateva ore in plus de Romana, o limba straina, literatura universala si ore de istorie. Eu sunt in Neculce si sunt multumit. Daca scoti o medie mai mare de 8.50, nu chiulesti si iti vezi de treaba, ti-l sugerez.