| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a 8a si inca nu stiu la ce profil sa merg...
Dupa ce termin liceul as vrea sa merg la Academia de Politie.
Ce profil sa aleg :,, filologie intensiv engleza " sau matematica-informatica intensiv engleza?
Ofer funda

Răspuns Câştigător
| Biee19 a răspuns:

Daca vrei sa dai dupa la Academia de politie.te-aș sfatui să mergi pe filologie deoarece, din cate știu eu, pentru admiterea la Academie, pe langa proba de sport mai este și una de istorie și romană parcă.
Așa că dacă mergi pe filologie o să te ajute mai mult deoarece dai si facul la aceste materii.
Acum depinde de tine..succes^^

Răspuns Apreciat de Editori
| anamariarot a răspuns:

Alege filologia, pentru că fiind o facultate la care admiterea e pe bază de examen, materia de la filologie te va ajuta. Vei avea la limba română(pe care v-a trebui s-o înveți individual, pentru că se dă gramatică pe care în liceu n-o mai faci deloc), la istorie(materia de clasa a XII-a, adică cea pe care o s-o ai și la bacalaureat. Dacă ai merge la real, ai face doar o oră pe săptămână și cel mai probabil nu se va insista la clasă pe disciplina asta) și la limba engleză.
Din punctul meu de vedere, e inutil să te „complici" cu materiile de bac de la real, atât timp cât una dintre cele de la uman coincide cu ce ai tu pentru admitere.

2 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Poti sa mergi la orice profil doresti...
Orice varianta ai alege, poti sa dai la academia de politie. Filologia nu-ti ofera mai multe sanse decat matematica-informatica si nici invers. happy

Poate. dar POATE, conteaza sa iei o anumita nota in BAC. happy