| Kitty a întrebat:

sunt in clasa a 8 si inca nu m-am hotarat ce profil sa aleg. As vrea sa aflu si parerile voastre.Am medie destul de mare, deci mate-info sau filologie? precizez si faptul ca ador limbile straine( engleza, franceza)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai si raspuns la intrebare!
Nu mai asculta nimic! In fond, asa cum nimeni nu traieste in locul tau, tot asa nimeni nu hotaraste pentru tine!
Cel mai bun sfat: nu asculta de sfaturi (decat daca mai tarziu vei dori sa dai vina pe cineva pentru neimplinirile tale)!

10 răspunsuri:
| NuConteazăCine a răspuns:

Filologie! Si eu ador limbile straine, sunt la filologie si fac franceza, engleza si spaniola. La mate-info mi se pare mult mai greu. Materia de clasa a 9-a la mate/chimie este grea, iar informatica mi se pare extremmmmm de grea! Acum depinde de tine, daca preferi (de exemplu) sa tocesti la istorie sau sa faci 100 de exercitii la mate laughing La romana este usor (doar literatura), deci totul tine de imaginatie. In + la filologie dai teza la: romana, prima limba straina, latina si istorie/geografie. La mate-info dai asa: romana, matematica, informatica si fizica/biologie/chimie! Acum depinde de tine tongue Bafta si sa iei decizia corecta! :* PS: laughing la mate daca nu ai inteles o lectie - pa! (poti sa te uiti de 100 de ori pe caiet) la filo recuperezi mai usor!

| User a răspuns:

Daca iti plac limbile straine, filologie clar... daca se poate, sa fie bilingv.

| OnWeed a răspuns:

Eu iti recomand mate/info, asta daca le ai cu matematica, fizica si chimia, altfel mai bine te duci la filo. Dar asta depinde de ce vrei sa faci tu in viitor. happy

| UndercoverGirl_1581 a răspuns:

Nu stiu cum va fi la tine dar la mine a fost asa(acum 2 ani):ni s-a dat o lista cu toate liceele din municipiu dar si din alte orase apropiate...si a trebuit sa bifam cat mai multe optiuni sa nu cumva sa ramanem fara vreun loc, daca tu ai o medie bunicica ai sanse destul de mari sa intri la mate-info, dar nho...nu te baza prea mult pe ceva ca niciodata nu iese cum vrei tu, iar la filologie(uman) nu cumva trebuie sa dai un examen inainte? la limba engleza/germana? Eu am vrut sa intru la uman si am dat acel examen cu niste profesori de engleza, nota de la examene a fost destul de buna dar nu mi-a ajuns media dl scoala ca aveau altii nota mai mare ca minebig grin, deci bifeaza cat mai multe optiuni ca sa nu ramai fara liceu, fara locuri s. a. m. d vei sti tu ce sa alegi, sa speram doar ca vei intra unde iti doresti, baftawinking :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing)Pai daca iti plac limbile straine de ce te-ai duce la mate-info?
deci clar filohee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie imi plac mult limbile da totusi intrebarea... ce vrei sa te faci cand esti mare? mate-info deschide multe porti si in general cei cu medie mare opteaza pentru mate info.incearca sa vezi. poate in orasul tau sau unde vrei sa mergi este mate info intensiv engleza.eu acolo sunt si nu regret alegerea facuta.serios.ar fi pacat sa mergi la filo daca ai medie mare.la filo oricine poate trece...gandeste-te bine ca acusica trebuie' sa-ti pui obtiunile.succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mate-info daca ai mediile destul de mari

| IO.oanaa <3 a răspuns:

Pa daca te pricepi la romana si limbi straine poti sa mergi la filologie. Eu acolo ma duc love struck. La mate info e multa mate, fizica, mie mi se pare prea complicat laughing. Depinde ce iti place mai mult si ce vrei sa faci in viitor.hee hee Bafta :*

| anonymus_1690 a răspuns:

Salut, si eu sunt in a8a.Eu vreau sa ma duc la mate-info, nu prea imi place mie matematica, dar la filologie nu am prea mari sanse de a deveni cineva in viata. Mie mi-ar placea sa devin medic, stiu ca mi-ar trebui profilul de bio-chimie dar nu vreau sa ma duc la alt liceu ca m-am obisnuit in actualul liceu si la noi se preda totul in germana. Vreau sa zic ca tu decizi unde vrei sa mergi, depinde ce iti place.La mate-info ai mai multe sanse, daca nu iti place matematica fa meditati, si eu fac si ma descurc.La filologie nu stiu ce sa zic, daca iti plac limbile straine atunci e bun. E alegerea ta, bafta!

| ion_3910 a răspuns:

Eu iti recomand matematica/inform.asta va inporta mult in viitorul tau.