| ΣηJΦY a întrebat:

Am terminat de curand clasa a 8 a, am trecut si peste examen, insa nu stiu ce profil sa aleg.Am medie si de mate-info si de filologie, pentru ca stau intr-un oras mic cu un liceu cat de cat bun.Sincer, la noi in liceu nu se mai face nimic 9-12, daca vrei sa inveti bine, daca nu iar bine.Eu unul as merge la filologie, pentru ca ma pricep la limbile straine, la romana, la istorie si la geografie, iar matematica m-a chinuit destul de mult(nu am luat nici o nota prea frumoasa) si nu prea as vrea sa o dau in bac la clasa a 12-a.Prin urmare, imi poate spune si mie cineva de la filologie cum e profilul si cam ce cariera ati vrea sa urmati? Astept insa si parerile elevilor de la mate-info.Multumesc frumos!

6 răspunsuri:
| Elena9328 a răspuns:

E un profil unde se face română, istorie, geografie și limbi străine la greu, dar e un profil ușor și frumos și ai încrederea că după 4 ani vei lua bacul. Nu e că în cazul de mate info unde se face informatică și matematica la greu și habar nu ai daca treci clasa, să nu mai vorbim de luat bacalaureatul. Meserie : poți intra in politie, avocat, profesor de limbi străine, de romana, istorie, geografie, psihologie, sociologie, poți fi, fiindcă faci și d astea. Și n. Sunt multe.

| Justme1997 a răspuns:

Am fost la filologie, a fost destul de ok liceul deoarece s-a facut foarte puțină mate, chimie, fizică și doar in clasa a 9a si a 10a. Se face mai multă istorie și geografie. Eu m-am dus la facultatea de litere, speram să devin profesoară dar nu mai vreau acum, sper să mă fac traducătoare sau ceva. Alții din clasa mea s-au dus la facultatea de Sociologie.

| Extraterestru2 a răspuns:

Salut! Eu am ales un profil economic in favoarea unui de stiintele naturii ca sa scap de pe a 11a de chimie, biologie si fizica, iar acum regret. Cand pe a 11a te opresti din facut materiile astea ti se inchid multe usi la facultate. Eu as zice sa te risti cu un profil real, pentru ca daca si pe a 12a doresti la Litere, de la real vei putea merge, dar invers de la filo la medicina sau altceva e mult mai greu. Faci cum crezi, dar eu regret si sincer de la filo nu prea ai cum sa iti construiesti o cariera.
Bafta in alegerea pe care o vei face!

| ΣηJΦY explică (pentru Extraterestru2):

Nu prea poti sa mergi la litere de la real pentru ca la admitere se da si gramatica care nu se mai face la liceu, deci fie ca vii de la filo sau de la mate, tot trebuie sa te pregatesti.Plus ca nu prea vad de ce m-as risca sa iau o nota de 6-7 in bac la mate, cand as putea sa iau macar un 8.50 la istorie.Nu stiu acum, multumesc mult oricum pentru sfat!

| Extraterestru2 a răspuns (pentru ΣηJΦY):

Daca asa crezi ca este bine, atunci crezi in tine si vei reusi! Eu ti-am zis parerea mea, dar daca asta crezi ca e bine sa faci, bafta multa! Sa ne spui si noua ce ai ales pana la urma cand vin rezultatele de la admitere happy

| Dobrean_Ralucadenisa_2000 a răspuns:

Profilul nu este unul foarte greu. Istoria cred că ar fi cea mai grea materie din acest profil?