| corinaP a întrebat:

sunt in ultimul an la un liceu cu profil real si sunt foarte nehotarata in ceea ce priveste facultatea, probabil ca majoritatea persoanelor de varsta mea. ASE, SNSPA, Jurnalism, Drept sunt optiunile la care ma gandesc acum si sincer este foarte greu. Daca ma puteti ajuta cu sugestii sau informatii care mi-ar fi utile despre vreuna dintre aceste facultati...va multumesc!

22 răspunsuri:
| anotimp2 a răspuns:

Pai cam ce ti-ar place tie? ai putea urma ing.IT sau medicina sau finante, st. exacte., intr-un cuvant.tot. depinde ce-ti place sa faci.happy

| corinaP explică (pentru anotimp2):

Pai da imi place matematica, imi plac chestiile logice si organizate in general, dar am mai dat un raspuns similar big grin nu ma pot impartii intre real/uman...pentru ca imi place mult comunicarea, creatia ( de aceea ma gandeam la publicitate in cadrul jurnalismului) dar nu stiu ce mi s-ar potrivi mai bine si ce este si de viitor pentru ca si asta conteaza...

| anotimp2 a răspuns (pentru corinaP):

Nu da la junalism... nici vorba. apropo, si eu sunt in situatia ta. Ador matematica, info, bio, chimie, fizica. - sunt la profil mate-info bilingv happy

| corinaP explică (pentru anotimp2):

Si ce ai ales...sau mai bine spus ce optiuni ai?

| anotimp2 a răspuns (pentru corinaP):

Ingineria IT sau medicina. Nu ma pot hotari. Tu ce m-ai sfatui? Medic cardiochirurg sau programator? straight face

| corinaP explică (pentru anotimp2):

Nu stiu ce sa iti spun... nu vreau sa te influentez.nu te cunosc sa pot sa-ti spun: da te-as vedea! mie personal medicina mi se pare frumoasa, dar eu nu as putea sa stau atatia ani + k imi este frica de ace etc. daca nu esti ca mine iti poti incerca norocul dar parerea mea : programator! big grin fa ce consideri tu, mai bine sa fii suparat pe tine daca alegi gresit decat pe altii care te-au influentat.bafta! big grin

| anotimp2 a răspuns (pentru corinaP):

Cred ca raman la medicina, imi pare rau doar k pierd mate, dar urmand-o nu pot fi decat profa si nu vreau, desi ar fi mult mai bine decat medic: timp, banii, no stress. tongue

| corinaP explică (pentru anotimp2):

Atunci bafta! big grin

| anotimp2 a răspuns (pentru corinaP):

Mersi mult kiss si tie happy

| BlancaFantasma a răspuns:

Sunt exact in aceeasi situatie! numai ca eu vreau ASE(cibernetica). trece timpul prea repede mai ales acum in ultimul am! sincer imi e foarte frica de bac:-s trebuie sa recunosc ca are dreptate elasexygagica politehnica ar fi cea mai potrivita pentru noi.dar eu nu stiu fizica deloc si sa ma duc acolo ar insemna sa`mi pun singura streangul de gatstraight face mate in place hai sa zicem ca si info dar fizica o detest n`am invatat niciodata nimic la materia asta si prin urmare nu stiu nimic.acum regret ca n`am invatat nici macar teoria sau ceva.mereu am zis ca o sa evit facultatile astea care au mate si fizica si uite ca tocmai aici vreau sa dau acum! oricum ASE`ul mai ales cibernetica, consider ca e de viitor.chiar daca multa lume spune ca e de rahatoh go on dreptul nu stiu ce sa zic despre el am fost la un mom dat interesata dar am renuntat caci la Bucuresti se da examen si la timisoara mai bine nu ma duc.snspa la fel e cu examen si e greu dar nu conteaza asta pana la urma .jurnalismul.hm.nu cred ca e de viitor sincer. daca e sa faci jurnalismul fa`l la Bucuresti macar.

| corinaP explică (pentru BlancaFantasma):

Nici eu nu stiu fizica si nici informatica prea bine...insa stiu matematica, biologie, romana, engleza. Bucuresti e orasul in care vreau sa merg asta stiu sigur insa nu sunt hotarata in privinta facultatii. la snspa sau jurnalism nu imi este frica, stiu ca as intra, dar nu stiu daca asta imi doresc si daca sunt de viitor...

| BlancaFantasma a răspuns (pentru corinaP):

Nu stiu sincer.eu m`am orientat catre cibernetica deoarece chiar daca ies ecomonista(nu`mi place deloc "numele" asta) macar am cunostinte si din informatica si pot lucra in IT depinde cat de buna voi fi. daca nu pot la automatica(n`am ce sa caut acolo fara fizica) macar sa dau la cibernetica.deocamdata sa luam noi bacul asta`i cel mai important si sa avem note bune.nu stiu eu m`am gandit ca daca dau la ciberntica am sanse sa plec si in strainatate asa am citit pe un forum si conteaza si asta.in ziua de azi nu mai poti sa mergi pe principul: fac ce`mi place, si cu asta basta. eu sincer n`am nicio materie preferata desi ma descurc f bine la romana franceza si engleza(culmea aste`s materii de filo si eu st la mate info) imi place si mate.trebuie sa ai in vedere si salariul care o sa-l ai in viitor. apropo tu de unde esti?

| corinaP explică (pentru BlancaFantasma):

Pai ce pot spune...chiar suntem in aceeasi situatie, eu sunt din targu-jiu. sunt la mate-info dar am cu totul alte valente in afara de mate care imi place multbig grin sincer eu ma gandesc si la snspa destul de serios. mai mereu am fugit de ase pentru ca mi-am imaginat k as sta toata ziua intr-un birou, cu acte in stanga si indreapta, faca creativitate nu stiu...rutina. dar nu stiu ce va fi, oricum sper bac-ul sa fie serios si anul acesta pentru ca altfel as fi dezavantajata daca se intra pe baza de dosar.sad

| BlancaFantasma a răspuns (pentru corinaP):

Eu st din bumbesti jiu( sadu) laughing nu credeam k gasesc pe cineva asa de aproape.eu n`am alta idee decat ase`ul(cibernetica).la snspa nici nu stiu exact ce se face, oricum e grea admiterealaughing. dar pana la urma tu ce zici care merita mai mult: Bucuresti sau timisoara?(ca oras si posibilitati de angajare)

| corinaP explică (pentru BlancaFantasma):

La snspa nu e chiar asa greu...dai admitere la o materie la alegere...mi se pare foarte ok sa te pregatesti in special la o singura materie in conditiile in care avem si bac-ul. eu sunt pentru Bucuresti! :X bine poate si pentru ca am mai multe tangente cu orasul, l-am vizitat foarte des deoarece am bunicii la 60 kmbig grin

| elasexygagica a răspuns:

Ai facut un profil real ca sa te duci la rahaturile alea de facultati? du-te la politehnica daca tot ai facut matewinking

| corinaP explică (pentru elasexygagica):

Da am urmat un profil real insa eu personal nu ma pot imparti intre real si uman: imi place mult matematica( nu fizica, nu informatica), dar imi place si ceva ce are legatura cu comunicarea, creatia poate...de asta imi este foarte greu sa aleg

| bunica18 a răspuns (pentru corinaP):

Daca iti place matematica mergi la facultatea de mate sau la politehnica si cindva vei avea si functii de conducere in care sa folosesti talentul tau in ale comunicarii. In orice meserie trebuie sa fii un pic creativ si sa stii sa comunici, nu ai nevoie de facultate pentru asta-winking

| dannydani a răspuns:

Salut! si eu ma gandesc ce facultate sa urmez.Sincer in ultimii ani au aparut foarte multi dreptisti in romania.Deci nu as opta pentru drept, doar daca te pasioneaza foarte mult; celelalte par ok.Acum depinde si ce iti place tie sa faci.

| corinaP explică (pentru dannydani):

Pai e greu sa le compensezi pe amandoua...adica si ce iti place sa faci si ce este si bine platit pentru ca nu poti sa nu te gandesti si la asta big grin si economisti sunt multi, dar asta macar ar fi ceva pe profilul meu...

| dannydani a răspuns (pentru corinaP):

Asa e...dar pana la urma ca sa fii platit bine trebuie sa fii bun in ceea ce faci.Eu zic ca ar trebui sa te gandesti ce-ti place si sa incerci sa fii cat mai buna in acel domeniu.Doar asa poti castiga si bine si poti face ce iti place sau ce se preteaza profilului tau.

| corinaP explică (pentru dannydani):

Asta e ca nu stiu la ce sunt buna cu adevarat...mai ales ca in scoala multa teorie dar apoi ce voi face practic nu stiu daca mi se va potrivi... oricum mersibig grin