| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa plec in străinătate dar nu am la cine sa plec, ce sa fac sa ma uit la anunțuri pe internet?
M-am saturat de țara asta simt ca ma plafonez de tot si psihic si fizic.

16 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca esti baiat iti va fi mai usor sa pleci singur.
Pentru inceput poti cauta o firma care duce romani in strainatate si sa lucrezi in constructii, agricultura etc. si odata ajuns acolo si acomodat, a iti cauti tu altceva.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce studii universitare ai?
Sau ce calificari. In ce esti expert?

| Nimeni10 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am doar liceul, din pacate n-am nicio experienta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nimeni10):

In acest caz, fara calificari, fara certificari, fara experinta, nu poti face decat munca de necalificat, aoclo unde este nevoie.
Poti pleca in Spania, la cules de capsuni! S-a deschis sezonul lor si se plateste bine, asa am auzit.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nimeni10):

In acest caz, fara calificari, fara certificari, fara experinta, nu poti face decat munca de necalificat, acolo unde este nevoie.
Poti pleca in Spania, la cules de capsuni! S-a deschis sezonul lor si se plateste bine, asa am auzit.

| Adysor92 a răspuns (pentru Nimeni10):

Stai linistit cu sau fara experienta, daca doresti sa muncesri si sa faci ceva cu adevarat faci. Tin sa te anunt am 10 clase in a 11-a m-am lasat sa muncesc, si iatama in franta muncesc in particular si ii mai zic eu sefului ce si cum. Depinde, sunt multe de facut depinde de tine unde vrei sa te incadrezi!

| Nimeni10 a răspuns (pentru Adysor92):

Tu ai plecat dar eu nu am unde.

| Adysor92 a răspuns (pentru Nimeni10):

Ai unde crede-ma doar trebuie sa cauti. Bineinteles nu a zis nimeni ca ee usor. Trebuie doar sa cautiwinking

| Wr3nch a răspuns:

Si ce te opreste din a pleca? Cauta o tara unde is locuri de munca pe placul tau, gaseste o zona convenabila, strange bani pentru doua luni de cheltuieli si bilet de avion si enjoy!hee hee Crezi ca sute de mii de romani au mers in afara si era cineva deja acolo so le ofere tot? Nah.

| StrongHeart a răspuns:

Welcome to the club..si eu ma uit de ceva timp obsesiv..Gandeste-te ce stii sa faci si cauta, nu mai sta..gandeste-te in ce tara vrei sa pleci, cauta firme serioase, cel mai bine ar fi sa ai contract direct cu angajatorul strain.
Eu zic asa:
Ori pleci cu bani putini si induri la inceput conditiile grele;
Ori strangi niste bani, mai stai aici si capeti experienta si pleci cand ai ceva sigur.

| Nimeni10 a răspuns (pentru StrongHeart):

M-am gândit la uk la exterioare

| anonimg a răspuns (pentru Nimeni10):

"M-am gândit la uk la exterioare". Merge. Dar trebuie sa ai niste bani la tine ca sa poti plati chiria pana la primul salariu (400 lire daca vrei sa stai singur in camera; sau 200 lire daca vei dori sa fiti doi in camera).
Am auzit ca acolo sunt niste agentii care iti cauta ele de lucru. Angajatorii isi cauta oamenii acolo. Le lasi nr de telefon si astepti.
Dar sa iti faci pasaport mai inainte, chiar daca acum se poate trece doar cu buletinul.

| chuckmanson a răspuns:

Arabia Saudită e cea mai bună țară în care poți emigra.

| StrongHeart a răspuns (pentru chuckmanson):

Acum depinde si ce vrei, financiar da.

| Adysor92 a răspuns:

Parerea mea fiind deja in Franta ee: strange niste bani sa ai, cand esti in strainatate nu ai pe nimeni fie ca ee frate sau prieten. In al doilea rand cauta pe profesia care o sti si ai mai lucrat. Vezi sa fi sigur/a unde si cum te angajezi! Al treilea rand ferestete de romani!