| anonim_4396 a întrebat:

Sunt intr- o situatie putin dificila big grin M-am angajat de curand ( 2 saptamani) intr-un magazin de haine. Perioada contractului e de 3 luni dupa care ar urma sa mi-l prelungeasca, dar eu vreau sa imi dau demisia la sfarsitul lunii septembrie pentru ca o sa incep facultatea si nu o sa ma pot descurca (postul este full time si nu exista posibilitatea de part time). Problema este ca mi-e rusine sa ii spun sefei ca vreau sa imi dau demisia, nu stiu cum sa ii spun. Nu vreau sa ii spun ca nu o sa ma descurc cu facultatea si asta e motivul pentru care demisionez. Ma puteti ajuta?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doar sefa te poate ajuta!
Fii sincera cu ea si explica-i situatia, chiar de acum.
Ea va sti cum sa rezolve favorabil problema.

| darrio2007 a răspuns:

Cred ca e cam greu cu munca daca deja te gandesti la demisie.

| Sn4k3 a răspuns:

''Scuze, dar imi voi da demisia in... deoarece nu voi mai avea timp din cauza facultatii''.
Greu.

| ALGator a răspuns:

Daca ai avut relatii bune cu ea si crezi ca a fost multumita de tine (in orice caz nu nemultumita) atunci exista premise bune sa poti sa discuti sincer cu ea.
Face intotdeauna impresie buna cand spui ca ai vrea sa ramîi sa lucrezi dar din motive obiective te vezi obligata sa iti dai demisia. Ceeace este si perfect adevarat. Asta iti lasa si posibilitatea unei colaborari viitoare sau unei recomandari.
Acum, spre deosebire de alte comentarii de aici, "Sefa" nu e Dumnezeu nici mama ta. Tu si cu ea sinteti parteneri in baza unui contract si nimic mai mult. Asta pledeaza pentru sange rece. E dreptul tau sa "minti" la fel ca si al ei.

E de dorit sa te intresezi insa de conditiile demisiei. Ai un contract de munca? Vezi ce e stabilit acolo pentru preaviz. Daca preavizul e de 2 saptamini, da-ti demisia cit de repede ca sa apuci sa incepi facultatea.

Demisia este, practic, un act unilateral de vointa prin care salariatul comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca. Iar aceasta nu trebuie sa fie acceptata sau agreata de angajator.
Citeste aici.
http://www.avocatnet.ro/......neaza.html

S-ar putea sa beneficiezi de conditiile demisiei fara preaviz in perioada da proba:

Salariatii care nu vor sa stea in preaviz au la dispozitie doua alternative la demisie reglementate de Codul muncii:
1. incetarea contractului prin acordul partilor, la o data convenita de acestea. Asta inseamna ca, daca angajatorul este de acord, salariatul poate cere incetarea CIM chiar si de a doua zi.
2. incetarea contractului de munca printr-o simpla notificare scrisa, insa aceasta varianta este posibila doar in perioada de proba (atat salariatul, cat si angajatorul pot apela la aceasta modalitate de incetare a CIM). Perioada de proba poate fi de maximum 90 de zile calendaristice

Evita in orice caz sa incalci contractual sau Codul muncii daca asta te poate afecta.
Da-ti demisia in conditii amiabile. Cind mergi sa discuti cu sefa, ia cu tine si demisia. Explica-i decis dar prietenos, exprimindu-ti regretul ca nu mai poti continua.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa cum zice Bula.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

1. Nu te-ai gindit acum 2 saptamini ca nu vei face fata?
2. Trebuie sa anunti cu 2 saptamini inainte de plecare (legea preavizului).
3. De ce nu vrei sa-i spui adevarul ca nu te descurci cu timpul? Sau poate altul e motivul si de asta vrei sa minti.

| littleladybug a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

1.Am vrut de la inceput sa fie un job de vara
2. Clar ca o sa anunt cu doua saptamani inainte
3. Nu vreau sa ii spun asta pentru ca la angajare i-am spus ca o sa ma descurc pentru ca altfel nu ma angaja

| ALGator a răspuns (pentru littleladybug):

Da, asa cum scrii la punctul 3, ar merita si sefa o oarecare explicatie. Ori îi spui adevarul, ca ai vrut munca asta doar ca ceva temporar, ori o dregi ca nu aveai experienta si ai realizat ca munca este atit de complexa incit e imposibil sa o faci odata cu facultatea. Ori dai vina pe mama si tata sau iubit care nu vor cu niciun chip sa compromiti studiile.
Daca nu ai inspiratie, fii seaca, depune demisia "cu parere de rau ca trebuie sa o faci, dar iti este imposibil sa ramii". Si pa!

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru littleladybug):

Ei, daca iti place minciuna, descurca-te! Nu ne implica si pe noi.

| moshulica a răspuns:

100% de acord cu Bula.