| Andreea82diaconu a întrebat:

Sunt pe profilul mate-info si as vrea sa devin programator. Am deja doua variante de specializare: Programator designer si programator arhitect, dar sunt indecisa! Ati putea sa-mi spuneti pe care dintre cele doua specializari se castiga mai mult (fiind junior)? Si ce se lucreza la cele doua? (gen, ce trebuie sa faci)

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Programator designer si programator arhitect mi se par niste categorii extrem de vagi si fara prea mult sens.

| DoarBogdan a răspuns (pentru suntserios):

Da... niste denumiri in plus acolo sa mai scoata bani de pe diferite functii, nu este ca si cand un soft dev cu grad mai inalt nu ar putea sa faca tot ce fac ei. E de umplutura.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Https://www.todaysoftmag.ro/......ogramatori

Legat de bani, as zice ca arhitectul ia mai mult, cu o idee. Insa... difera si firma si locul acesteia pe piata. Intr-o firma bine platita pot sa nu fie deloc software designeri si arhitectul sa castige cat castiga un designer in alta parte. Totul difera.

Dar esti abia la liceu, nu te axa pe aceste denumiri, cand o sa te angajezi (sau o sa faci tu ceva al tau) o sa vezi lucrurile altfel, o sa iti propuna cei de acolo o functie in cazul in care acolo ai face treaba mai buna, sau invers.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Specializarea asta vine unde, la liceu? Daca ai macar oleaca habar de domeniu, NU EXISTA specializare batuta in cuie. Asta o poti face pe parcurs. Bine, tu poti fi mama lor la asamblare sau c++, dar daca nu esti in stare sa te adaptezi si eventual sa treci la platforme/tehnologii complet noi, mai bine intri intr-un partid, te apuci de SNSPA, si vezi ce grizonat iti face cu ochiul...

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca esti designer, nu prea ai treaba cu programarea.
Inveti bazele programarii in facultate. Nu prea exista specializari precum "arhitectura", ca tot cod scrii.

| AdorDresurile a răspuns:

Nu prea au sens termenii de "programator designer" si programator arhitect". Daca vrei specializari reale, recomand web developer sau software developer, astea sunt destul de cautate in domeniul IT