| anonim_4396 a întrebat:

Sunt persoane pe aici care la locul de munca au spor de fidelitate? Adica daca nu va luati concediu medical sau altfel de concediu. Se da acest spor sau este doar o poveste? Citeam undeva pe net ca nu intra in codul muncii ci tine doar de contractul individual de munca.

3 răspunsuri:
| ruddy a răspuns:

In momentul de fata am ceva bonusuri de productivitate acordate, dar acestea se anuleaza daca imi iau medical (pe luna respectiva).
La alta firma la care am lucrat, iti oferea ceva bonus de vechime.

| anonim_4396 explică (pentru ruddy):

Dar concediul normal/legal raman, nu? Bonusul se da lunar sau anual?

| ruddy a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, la concediu normal nu se anuleaza acel bonus.La firma actuala, am bonus lunar (pana la 35% procentaj din salar mai mult), si m-ai primit si un bonus anual in functie de cat de bine a mers acel an.
Acum depinde de politica fiecarei firme.Pe contrat nu sunt mentionate aceste 2 bonusuri, asadar daca vor ti-l acorda, daca nu, nu.