| anonim_4396 a întrebat:

Buna toata lumea.Am ajuns la capatul puterilor, nu mai pot suporta sa-mi vad mama stresata din cauza banilor.Nu mai vreau. Am 16 ani(in noimebrie fac 17) si vreau sa-mi gasesc ceva de munca. Dar va rog,fara impartit de pliante in strada deoarece nu pot sta prea mult pe afara. In rest, orice! oricee! stiu engleza la perfectie si-mi merge mintea brici! Si daca e sa trag cu carca, fac.Va rog, ce as putea sa fac sa aduc un ban in casa oricat de putin ar fi?

5 răspunsuri:
| BlancaFantasma a răspuns:

Nu stiu daca esti fata sau baiat, dar meriti toate felicitarile, esti demn/a de lauda.intai de toate vreau sa-ti spun ca oricat de greu iti este NU TREBUIE SA RENUNTI LA SCOALA! e foarte bine ca stii engleza, si esti o persoana desteapta.dar la 16 ani nu prea ai ce sa faci.chiar daca estio din Bucurestistraight face eu am 19, si la fel am probleme cu banii, numai mama aduce bani in casa, tata sta ca un musafir, nu`i bun de nimic, doar face scandal si baga cearta in familie+cheltuieste banii pe tigari, bere.si cu toate astea ne descurcam, avem un trai decent si eu voi veni peste o luna la facultate in Bucuresti, la 300 km de casabig grin daca nu ai 18 ani nu te prea baga nimeni in seama, sincer.si nici nu stiu ce sa-ti recomand.era totusi buna ideea lui woodenpints91, cu mersul la cules de vie, dar din pacate la tine nu se gaseste, si sa mergi printr`un satuc din apropiere, e totusi greu. poti totusi sa incerci sa imparti pliante, dar nu vei mai avea timp peste 14 zile incepe scoala! in fine, de munca e clar ca nu prea ai ce sa gasestri in Bucuresti, dar iti repet: sa nu renunti la scoala, nici sa nu lipsesti de la ore!

| Woodenpints91 a răspuns:

Dacă zici că-ţi merge mintea brici, găseai până acum metode prin care să faci bani, nu îi întrebai pe alţii.
Să-ţi dau şi un răspuns relevant: În curând o să vină culesul la vine, şi ţăranii angajează muncitori. Se plăteşte cam cu 30-40 de lei la zi, depinde cum prinzi.

| alexasmn a răspuns (pentru Woodenpints91):

Am sa ma abtin asupra comentariului tau extrem de irelevant si in nestiinta de cauza. In schimb am sa-ti raspund la al doilea....stau in Bucuresti. unde sa gasesc eu vie? si daca nu cunosc pe nimeni in sat (ceea ce asa si e), o sa ma primeasca tot nimeni.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru alexasmn):

Dacă chiar voiai să muceşti, te angajai până acum. În construcţii se fac mereu angajări. Dar probabil tu vrei să freci menta şi să iei bani. Aşa nu se poate.

Şi da, prima parte a comentariului meu a fost cea mai adevărată. Dacă tot te lauzi că-ţi merge mintea brici, nu te mai plângeai că nu ai bani. Îţi foloseai mintea aia brici, să faci ceva productiv financiar.

| NinaSimone a răspuns:

Incearca la McDonalds